BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2010

Aktuální číslo Archiv Obsah

Epernay - Ilustrativní fotografie

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Po stopách Dne pro dětskou knihu ve středních Čechách

Kutná Hora: Do DDK se na našem okrese zapojily mnohé knihovny, např. v Kutné Hoře kromě prodeje dětských knih (nakl. Fragment, Albatros, Thovt atd.), byla rodinná registrace zdarma, v tvořivých dílničkách si mohly děti vyrobit Mikuláše, přáníčka nebo např. POLAZ, (viz obrázek), na pobočce v Malíně kromě prodeje knih, papírových betlémů, tvořivých dílniček byl připraven "Staročeský jarmark" s rozsvícením vánočního stromu. Zapojily se i některé lidové knihovny, např. v Miskovicích mohly děti strávit v knihovně jak sobotu, tak neděli. V sobotu hledaly vánoční poklad a v neděli při tradičním rozvěcení stromu mohly vyzkoušet různé vánoční zvyky, zahrát si vánoční puzzle či pexeso a vyluštit křížovku o nejhezčí pohádce a nakoupit levnější dětské knihy. Na 19.12.2010 připravila knihovna adventní tvořeníčko, děti si vyzkouší lití olova a nebo výrobu svíček.

Miskovice

Dagmar Strbíková

Nymburk: Nymburská knihovna slavila, za Hrabalem přijel i Menzel.

Stopatnáctiletá dáma plná knih v sobotu ožila známými lidmi i hudbou. Slavnostní otevření nově zrekonstruovaného oddělení pro dospělé čtenáře doprovodila nymburská kapela Crossband, mezi čtenáři Hrabala přivítali také Jiřího Menzela.

Do času adventního vstoupila nymburská knihovna několinásobně slavnostně. Červenou stuhu na vstupu do nového žlutého oddělení pro dospělé přestřihli spolu s ředitelkou knihovny Helenou Liptákovou také čerství nymburští místostarostové Pavel Fojtík a Zdeněk Vocásek.

Spolu s knihovnickým kolektivem připili šampaňským knihovně na zdraví. "Čtenáři dnes mohou vybírat ze současných zhruba sedmdesáti tisíc knih pro dospělé v nových regálech a dvaceti periodik," uvedla spokojeně ředitelka Helena Liptáková.

V novém oddělení na ně čeká také internet zdarma a bezbariérový přístup pomůže nejen maminkám s kočárky. Pro ty je v oddělení připraveno originální parkoviště.

S knihovnou slavili také členové Klubu čtenářů Bohumila Hrabala, kteří besedovali s Tomášem Mazalem, přítelem Hrabala a autorem knihy o spisovateli. Mezi ně patří také režisér Jiří Menzel, který na setkání nepřijel poprvé a rád zavítá také na akci Hrabalovo Kersko. Ve zdech nymburské knihovny jej znají spíše jako pozorovatele, který tiše vnímá atmosféru, než zapáleného řečníka.

Předvánoční návštěva knihovny může přispět ke klidu a pohodě nejen příjemným prostředím nových prostor a otevřením knihy. Nabízí také netradiční dárek v podobě půlroční průkazky.

Olga Havránková

Kolín: Svoji znalost pohádek z Hrubínova Špalíčku si v sobotu 27. 11. v Městské knihovně v Kolíně mohli vyzkoušet děti i jejich rodiče. V knihovně děti hledaly 7 živých postaviček z nejznámějších Hrubínových pohádek. U Červené Karkulky procházely temným lesem a myslivec jim dokonce půjčil svoji zbraň, ze které děti střílely na vlka. Otesánkovi odvážné děti vyndaly z břicha sladkost, Popelka je nechala přebírat hrách. Ježibabě děti zkontrolovaly, z čeho vaří polévku, Šípkové Růžence řekly básničku. V pohádce O řepě musely poznat kořenovou zeleninu a u Sněhurky uhodnout jméno brýlatého trpaslíka. Po celé knihovně musely také děti najít 13 záludných otázek a odpovědět na ně. Kdo vše splnil, dostal od Kočky a Myši razítko a kromě nádherných zážitků si mohl domů odnést i krásné ceny, za které děkujeme našim sponzorům. V oddělení katalogizace byly připraveny drobné hry, skládaní puzzle a kostek a malování. Ty děti, kterým se podařilo najít všechny pohádky a splnit jejich úkoly, si za odměnu mohly samy vytvořit svůj vlastní Špalíček omalovánek. Volně přístupné bylo i dětské oddělení a čítárna. Rodiče využili možnost zakoupit pod vánoční stromek se slevou i nové knihy, pro všechny bylo připraveno občerstvení a posezení. V půl dvanácté předali starosta města Mgr. et Bc. Vít Rakušan, místostarosta Ing. Bc. Jiří Pospíšil MBA a radní Martin Slavík ceny vítězům výtvarné soutěže Hrubínův Špalíček. Každým rokem účast dětí o něco roste, z čehož máme radost a tak neváhejte a příští rok se přijďte podívat také! Zveme Vás i na další akce knihovny, které najdete na www.knihovnakolin.cz.

Mgr. Libuše Vodičková

 


Obsah

 

SKIP