BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2010

Aktuální číslo Archiv Obsah

Epernay - Ilustrativní fotografie

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Den pro dětskou knihu s vydavateli (Thovt je král)

Druhou velkou akcí SKIP pro dětské čtenáře podpořenou vydáním plakátu a vlastními webovými stránkami po Noci s Andersenem je Den po dětskou knihu. Letos se uskutečnil již počtvrté ve 130 veřejných knihovnách ČR. Protože je termín stanoven vždy na první adventní neděli, tak dochází ve většině knihoven ke spojení s oslavou Mikuláše nebo svátků Vánoc. Přesto by tento den měl být zaměřen především na četbu, propagaci činnosti knihoven a prodej knih ve spolupráci s vydavateli. I letos jsme díky Svazu českých knihkupců a nakladatelů oslovili nakladatelskou obec, ale jejich zájem o prodej knih v knihovnách je minimální. V roce 2009 knihovnám spolupráci nabídlo 24 vydavatelů (Svět dětské fantazie.cz, Levné knihy, a. s., Nakladatelství Alfa-Omega, nakladatelství Metafora, Portál, s.r.o., Klaris, Kartografie Praha, a.s., Mladá fronta a. s. a další). V roce 2010 jich bylo již pouhých 13 (Nakladatelství Jota, s.r.o., Nakladatelství Doplněk, Nakladatelství Paseka, Mot komiks s.r.o., nakladatelství Librex, Nakladatelství Agentura Krigl, Bahá'í nakladatelství s.r.o. a další). Zájem ze strany většiny knihoven je ovšem také zanedbatelný.

Aktivní knihovny si ovšem své vydavatele najdou a prodej knih v mnoha knihovnách každoročně probíhá. Školní knihovna ZŠ Hanspaulka spolupracuje s vydavatelstvím Albatros, Thovt, Fragment, ZŠ Poláčkova - školní knihovna prodává knihy Thovt a Fragment, Dům čtení - Městská knihovna má Fragment a Baobab. V Praze je tedy spolupráci nakloněno nejvíce vydavatelství Fragment. Městská knihovna Soběslav spolupracuje s nakladatelstvím Thovt, Městská knihovna Jablonné v Podještědí uspořádala sobotní prodejní výstavu dětských knih z nakladatelství Fragment, Krajská vědecká knihovna v Liberci prodávala knihy Knihkupectví u Antonína a knihy nakladatelství Bor. Knihovna města Olomouce spolupracovala s nakladatelstvím Rubico, prodej nových knih nakladatelstvi Thovt proběhl ve Šternberku. S nakladatelstvím Thovt prodávala také Městská knihovna v Přerově a Městská knihovna Litomyšl uspořádala prodej knih z nakladatelství Oftis. Městská knihovna Horažďovice nabídla knihy z vydavatelství Albatros, Anagram, Brio, Egmont, Mladá fronta, Thovt, Hoffer - Levné knihy, Nakladatelský servis. Prodejní výstavu dětských knih nakladatelství Fragment uspořádala Městská knihovna Janovice nad Úhlavou.

Firma Flax prodávala knihy v Klatovech a Městská knihovna Kutná Hora zajistila prodej knih nakladatelství Albatros, Thovt, Baobab, Artur. Strančice nabídly svým čtenářům nakladatelství Albatros, Thovt, Fragment a Městská knihovna Unhošť spolupracuje s nakladatelstvím Fragment, Thovt, Librex, Rebo. Thovt prodával i v Zásmukách, Ústí nad Labem a v Rožmitále pod Třemšínem. Desítky knihoven prodávaly nové a antikvární knihy bez specifikace konkrétních vydavatelů, desítky prodávaly své vyřazené knihy a uspořádaly bazary knih. V Blansku prodávala a podepisovala své knihy paní Paštiková (?) a ve Znojmě prodávali v knihovně Litevské pohádky. Burzu dětských knih uspořádali v Ostrově a ve Františkových Lázních dětské knihy ještě obohatili o prodej časopisů. Prodej knihy Malý veterinář z nakladatelství Mladá fronta nabídnul Černilo a dětské knihy ve spolupráci s knihkupectvím V Doně zajistila knihovna v Ondraticích. Výměnu dětstkých knih mezi jednotlivými zájemci nabízela Choceň a prodej darovaných knih knihovna v Obříství. Knihovna v Jincích prodávala nové dětské knihy ve spolupráci s nakladatelstvími vydávajícími dětskou literaturu prostřednictvím p. Hoffera Jana a do Chrustenic dodalo knihy Knihkupectví Oty Pavla. Prodej knih Miloše Kratochvíla proběhl na náměstí v Sedlčanech a prezentaci a prodej knihy Jak připlavaly kapříci do Chotěboře od paní Marty Urbanové uspořádala knihovna Chotěboř. Uherské Hradiště a jeho slavná Knihovna BBB nabídla Dům knihy Portal, Fonoklub UH.

Na téměř 5 500 veřejných knihoven to není nic moc, ale pokud se budete chtít k nám připojit i v  roce 2011, tak určitě oslovte Thovt, je to král!

Roman Giebisch


Obsah

 

SKIP