BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2010

Aktuální číslo Archiv Obsah

Lounská knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Co nového ve SKIP

Zahraniční styky

Minirozhovor o šanghajském knihovnictví

Zvláštní čísla Bulletinu SKIP mapují knihovnictví v různých převážně evropských zemích. Jen 2x se podařilo najít autory, kteří zpracovali informace o mimoevropském knihovnictví (USA a Nový Zéland). Zatímco o evropských knihovnách, školství, spolcích, časopisech atd. je informací celkem dost, zámoří je pro českého knihovníka poměrně málo známé, i když web nyní tuto situaci mění. Přesto souhrnné informace chybějí. A tak v hledáčku ctižádostivého šéfredaktora uvízla Čína. Pokusy v němčině zůstaly bez odezvy.

Do toho přišla návštěva ředitele Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáše Řeháka v Šanghaji. Odjel s prosbou redakce Bulletinu SKIP na některého šanghajského knihovníka napsat text o čínském knihovnictví.

Po návratu Dr. Řeháka jsem s ním krátcehovořil (L. Kurka)

K: Jaký byl důvod Tvé návštěvy v Šanghaji?

Ř: Dostal jsem pozvání na pátý ročník mezinárodního knihovnického fóra SILF (Shanghai International Library Forum - viz  http://www.libnet.sh.cn/silf2010/english/index.htm) jako jeden z hlavních hostů s možností vystoupit na zahajovacím plenárním zasedání. Poněkud provokativní název mé prezentace zněl: Municipal Library of Prague - Are we still worth the taxpayers' money? (Městská knihovna v Praze - Zasloužíme si ještě peníze daňových poplatníků?) Jejím jádrem byla úvaha o tom, že odpověď na otázku položenou v názvu není zdaleka tak samozřejmá, jak bychom si možná chtěli namlouvat. Kdo slyšel mojí prezentaci letos na CASLINu nebo na Seči, tak ví, o čem to bylo...

K: Jak vypadá knihovnické fórum v Číně?

Ř: Velkolepě. Šanghajská knihovna fórum pořádá každoročně za účasti několika set osob, z čehož je asi třetina ze zahraničí. Fórum trvalo tři dny a zaznělo zde několik desítek odborných vystoupení. A samozřejmě řada zdravic od státních a stranických představitelů.

K: Jaké knihovny jsi navštívil?

Ř: Program jsem měl organizován od příletu až po odlet. Celkem jsem navštívil dvě knihovny v Šanghaji a jednu v Hangžou, což je čtyřmilionové město asi dvě hodiny autobusem od Šanghaje. Fórum se letos výjimečně konalo tam - pravděpodobně kvůli tomu, že veškeré konferenční a ubytovací kapacity Šanghaje vyčerpává EXPO. 

Šanghaj je obrovské metropolitní globalizované velkoměsto, úředně s asi 20 milióny obyvatel, neoficiálně tam žije ještě asi o 4 miliony obyvatel víc, takže se pravděpodobně jedná o nejlidnatější město světa. Ve městě funguje několik velkých knihoven. Navštívil jsem především Shanghai Library, která fórum pořádá a která mě zvala. To je knihovna odpovídající typově asi našim krajským knihovnám, tedy knihovna primárně studijní a vědecká. Neodpovídá jim ovšem velikostí... Kupuje do svých fondů vše, co v Číně vyjde - což je samozřejmě obrovská produkce. Pak jsem navštívil knihovnu v Pudongu, což je "čtvrť" v Šanghaji. Slovo "čtvrť" dávám do uvozovek, protože tam bydlí a pracují asi 4 miliony lidí. Pro ně byla teď otevřena (a pořád se ještě dodělává) obrovská veřejná knihovna, opravdu megalomanská stavba.

Konečně jsem navštívil i knihovnu města Hangžou. To je velká, poměrně nová a na první pohled bych řekl, že chytře zařízena a fungující knihovna. Ale těžko si dělat nějaký hlubší obrázek z hodinové prohlídky. Víc prostě v programu na to nebylo.

K: Musím přiznat, že bych strašně rád, kdyby se Ti podařil husarský kousek a do Česka dorazil text o čínském knihovnictví. Zatím dík za rozhovor, později snad i za ten text.


Obsah

 

SKIP