BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

1
2010

Aktuální číslo Archiv Obsah

Noc s Andersenem - Bruntál

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Co nového ve SKIP

V regionech

Střední Čechy

Tak jako ve většině knihoven, i u nás - ve středních Čechách, je začátek roku ve znamení bilancování, statistik a co se týká akcí SKIPu, tak trošku zimního spánku. O to více se všechny knihovny chystají na jaro, zejména na "náš březen".

Přes nepřízeň počasí jsme se vydali na setkání RV SKIP - tentokráte do Roztok u Prahy. Sešlo se nás 3. 2. opravdu hodně. Kolegyně z Roztok nás provedly malou, ale útulnou knihovnou. Zajímavé je, že celá byla kdysi postavená v rámci "akce Z". Dnes je knihovna trošku netypicky přímým odborem městského úřadu. Na programu SKIP byla především příprava valné hromady RV SKIP, která se bude konat 17. 3. v  knihovně města Mladé Boleslavi. Součástí programu bude i exkurze do Škoda auto Vysoké školy a také jejich knihovny. Dále jsme plánovali činnost RV SKIP do konce roku a poslechli si zprávy z jednotlivých knihoven. Ve všech knihovnách se projevila ekonomická krize snižováním rozpočtů, ve většině knihoven se muselo ubrat z hromádky peněz na nákup knih a časopisů a také ze mzdových prostředků.

Telegraficky z jednotlivých knihoven - náměty lze využít i u Vás, podrobnější informace lze najít na stránkách jednotlivých knihoven:

  • Beroun: probíhají výstavy fotografií a odborné přednášky, velké akce se chystají na březen
  • Nymburk: proběhla zajímavá beseda pro děti se spisovatelkou Petrou Braunovou.
  • Kolín: Knihovna rozjela projekt pro předškoláky - "Kolínští draci" - vše vyvrcholí v červnu pasováním na kolínské věži Práchovna. Probíhají tradiční přednášky a chystá se otevření stálé židovské expozice "Žili tu s námi" v prostorách informačního centra.
  • Rakovník: každoroční soutěž pro žáky 4. tříd "Regionem kolem dokola" - kolektivy žáků plní společně 9 nejrůznějších úkolů a zadání (vědomostní, výtvarné, literární, sportovní...) - třída s největším počtem bodů přespí v knihovně při Noci s Andersenem.

Mgr. Libuše Vodičková

Východní Čechy

Knihovníci v bílé stopě - "Přejezd Jestřebích hor 2010"

Ilustrace

V sobotu 20. 2. 2010 uspořádala Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší ve spolupráci s RV SKIP 08 již třetí přejezd Jestřebích hor na běžkách. Účastníkům přálo pěkné počasí a tak mohli vyrazit v prima náladě z Petříkovic po hřebenech hor do Rtyně v P. Po cestě jsme se zastavili v osadě Paseky (674 m) s oblíbenou Jestřebí boudou (zvanou Řehačka). Hospůdka nabízela speciality z Krkonoš - jako chlupaté knedlíky, kyselo, horkou medovinu a další dobroty, se kterými je vyhlášená po celém okolí. Každý lyžař se v ní zastaví, tak ani my jsme nebyli výjimkou. Tady jsme nabrali nové síly a pokračovali dál. Cestou jsme se rozhodli vylézt na rozhledu, která je postavená na nejvyšším místě Jestřebích hor - na Žaltmanu (740m). Rozhledna nám poskytla panoramatický výhled na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko i Hronovsko. Zlákala nás i "Lotrandova jeskyně", kterou loni v létě objevila se svými skauty Věra Škraňková a dobře si zapamatovala cestu k ní. Jeskyni jsme našli, ale Lotrando byl někde na lupu. Nemohli jsme se ho dočkat a tak nám nezbývalo nic jiného, než se vydat k domovu. Cesta nám plynule ubíhala a na večer už netrpělivě čekala i velká bavička Darka Středová, knihovnice z Trutnova. S tou jsme se sešli v knihovně ve Rtyni, kde pokračovalo naše setkání. Večerní program plný anekdot a písniček s kytarou v jejím podání pobavil všechny účastníky do pozdních nočních hodin. Celkem se nás sešlo 10 a věřím, že nikdo nelitoval volného času, který jsme společně strávili.

Jana Sehnalová

Z jižních Čech...

První letošní setkání Klubka se konalo 25.února v MěK Písek. Po informacích o novinkách nejen v KDK SKIP nás písecké "děckařky" zapojily do úžasné interaktivní lekce Lidové pohádky - pomocníkem jim byla prezentace v Power Pointu i kreativní účastnice, které se rády vrátily do dětství... Poté, co jsme probraly plány do blízké i vzdálenější budoucnosti (ale stále na rok 2010) jsme zvolily (staro)novou předsedkyni jihočeského Klubka - Václavu Vyhnalovou (MěK Planá n.L.). Dosavadní předsedkyně Marcela Božovská (MěK Lomnice n.L.) se funkce kvůli rozšíření pracovní náplně nejen v knihovně vzdala. V Klubku bude činná stále - v současné době organizuje další spanilou jízdu Adolfa Dudka po jižních Čechách. Závěr setkání zpestřila exkurze do kulturního centra Sladovna - a byl to krásný zážitek! Díky všem organizátorům a nashledanou v dubnu při regionální přehlídce projektu Kde končí svět.

Regionální výbor pracuje v téměř stejném složení jako dosud, s jednou výjimkou - jindřichohradeckou kolegyni vystřídala kolegyně z Dačic, což se výborně hodí, protože tradiční zářijové Malé podzimní setkání máme tentokrát nasměrováno na Dačicko a Slavonicko, takže "styčný důstojník" je nasnadě.

Předtím nás ale čekají oblíbené jarní akce - v druhé polovině dubna se vypravíme na dvoudenní zájezd do středních Čech, navštívíme nejen zajímavé knihovny, ale chystáme se pokořit i horu Říp. A v květnu se s příznivci Literární Šumavy setkáme na Netolicku.  Takže jaru zdar a knihovnickému poznávání zvlášť!

Václava Vyhnalová

Obsah

 

SKIP