BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

VŠE - Jindřichův Hradec

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Den dětské knihy 2009

Už jsou to čtyři roky, kdy navštívila paní Mgr.Vlasta Burešová, externí spolupracovnice děčínské knihovny, Veletrh dětské knihy v Liberci. Akcí byla tak nadšena, že děčínská knihovna, která slavila výročí vzniku se nechala nakazit a podobnou akci uskutečnila taktéž. Nebyl to veletrh, ale dětská kniha hrála v akci nejdůležitější úlohu. Po úspěšném skončení akce v roce 2006 se pan ředitel děčínské knihovny Mgr. Ladislav Zoubek zmínil na SKIP a od roku 2007 byl vyhlášen Den pro dětskou knihu celorepublikově. Tato akce se koná vždy v sobotu před 1. adventní nedělí. Letos to bylo v sobotu 28.11.2009.

Celostátně, v pořadí již třetí akce, se účastnilo více než 150 knihoven. V děčínské knihovně jsme začínali v 10 hodin. Téma letošního dne byla "Doprava a dopravní prostředky". Děti v ZŠ i MŠ již od září malovaly obrázky, protože na základě obrázků se do soutěže zapojují knihkupci a nejlepší dílka poctí knižní cenou. Knihkupci v tento den mají skvělou úlohu, protože v knihovně mají prodejní stánek.Tam rodiče dětem koupí knihu, kterou si sice mohou půjčit v knihovně, ale není nad to, vlastnit ji. A dárek pod stromečkem, kniha, by měl být samozřejmostí.

Jelikož letošní téma byla v Děčíně doprava ,vše směřovalo k ní. Prezentace hasičů, železniční modelář, ČD, dopravní podnik města (přijel na prohlídku a projížďku patrový londýnský červený autobus - senzace), ale i lodní doprava, která je pro město Děčín typická. Soutěže a  divadelní vystoupení i přes epidemii chřipky nemohly chybět. "Den" se opět vydařil. Hojný počet návštěvníků z řad dětí a rodičů je pro zaměstnance knihovny vždy největší odměna. Přihlásilo se i několik nových čtenářů, jelikož zde proběhl den otevřených dveří s přihláškou dětí zdarma.

Jak to bylo jinde? Od Aše až po Znojmo podobně. Z výčtu napíši o některých knihovnách, které jsem vybrala namátkou. Ostatní, které se mi do psaní nevejdou, mi určitě prominou, ale v žádném případě je nestavím na okraj. Hodně malých knihoven udělalo "Den" velice svátečním.

Místní knihovna Obecního úřadu Lednice (Jihomoravský kraj) pořádala akci 2 hodiny, ale měla jak výtvarnou soutěž, tak besedu na téma "Moderní pohádky". Ve Vratimově se šlo po stopách O. Sekory.V Zubří ve Zlínském kraji vystoupil folklórní soubor písní a tanců Beskyd. Malovalo se s Adolfem Dudkem v Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou, ale také se prodávaly knihy. Vůbec bylo hodně knihkupců a nakladatelů zapojeno do akce. To je vynikající, protože o knihu jde až v první řadě. Ostatní věci jsou příjemné zpestření a doplnění. Rozsvěcení vánočních stromů bylo také hodně. Městská knihovna v Praze organizovala spoustu doprovodných akcí: divadelní představení, vánoční čtení ,besedu se spisovatelkou Ivonou Březinovou. V Horažďovicích se i dražilo.Prodávaly se vánoční dekorace a také zdobily perníky, drátkovalo se. Nápadů spousta. Turnovská knihovna besedovala s ilustrátorkou Evou Mastníkovou (Jak jsem dostal ségru). Bylo k vidění (Havířov) i Obří leporelo Lucie Seifertové. Beseda s ilustrátorkou Lichožroutů paní Galinou Miklínovou se uskutečnila v Jiráskově knihovně Klučov (Středočeský kraj).Čertilo se, strašilo, ale i pirátů bylo dost. Každá knihovna, která akci pořádala, připtavila pestrý a hlavně hezký "Den". Věřím, že příští ročník bude inspirující i pro ostatní knihovny, které doposud váhaly. Moc mne potěšila i akce studentů z Knihovny Gymnázia Příbram. Noční čtení bylo zahájeno již v podvečer 27.11.09 a podmínkou bylo donesení vlastní nejoblíbenější dětské knihy. Program čtení, kvízy... trval do 24,00 hodin a potom se v knihovně spalo. V sobotu po snídani byl rozchod. Dalo by se psát ještě více, ale pokračování si nechám na 27.11.2010 a těším se, že se ve stejný den budeme setkávat v celé republice.

Jsem moc ráda, že náš děčínský nápad se ujal.

Eva Kubšová


Obsah

 

SKIP