BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

Knihožrouti

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Portály

Čtvrtý rozměr knihovny - komunitní web

Komunitní web se dá označit za jeden z fenoménů současného in- ternetu. Funguje na podobné bázi jako naše běžná komunikace, ale ve virtuálním prostředí a mimo prostorové bariéry. S kýmkoliv na světě můžeme prostřednictvím internetu diskutovat nad různými tématy, sdílet své názory, postřehy, ale i texty, fotografie a další dokumenty. Známé a úspěšné komunitní internetové stránky jsou například: YouTube, Flickr, del.icio.us, MySpace nebo populární Facebook.

I díky nim se komunikace po síti rozvíjí novým způsobem, odlišným od e-mailu či klasické webové stránky. Jednání uživatelů se zde mění směrem ke spontánnosti, přirozenosti a větší interakci. Bez zdlouhavých návodů a výčtů pravidel si mohou předvést a sdílet svou práci, radit si a pomáhat ostatním.

Výhod služeb komunitních webů chce využít i moderní a rozvíjející se knihovna. Městská knihovna v Praze (MKP) tento vývoj nezmeškala a od 13. 3. 2009 provozuje pro své příznivce komunitní knihovnické stránky www.knihovna4u.cz (www.k4u.cz). Nechce kopírovat výše jmenované weby, ale s využitím vlastních prostředků a zapojením specifické nabídky knihovny má zájem toto prostředí obohatit.

K4U poskytuje uživatelům prostor, v němž mají hlavní podíl na vytváření jeho podoby právě oni sami. Nementoruje a nepřikazuje, ale doporučuje a poskytuje důvěru, aby si jeho obsah uživatelé mohli naplnit. Je připraven ke komunikaci, nabízí diskusi, sdílení informací, umisťování komentářů, pozvánek, hodnocení či přidávání fotografií a videí. Zvednout rukavici zde může i odvážný autor představující svou literární tvorbu.

Hravé prostředí webu otevírá možnost vytvoření nejen osobního uživatelského profilu, ale i své zájmové skupiny. Díky implantovanému bodovému systému může uživatel sbírat bodíky za příspěvky, kvizy, komentáře a další aktivity, ale samozřejmě i za fér cestování po webu či za dobře vedené čtenářské konto. K4u má ale ještě další eso v rukávu. Díky propojení s katalogem knihovny je možno ihned vyhledávat, blokovat či rezervovat z rozsáhlého fondu MKP. Web K4U má ambice být komunitním webem i virtuální knihovnou, místem zábavného setkávání nad společnými zájmy. Příjemnou nabídkou pro čtenáře a zájemce o kulturu je i možnost vytvářet si vlastní seznamy přečtených knih nebo těch, které by rád poznal.

Web K4U by se také rád stal dobrým pomocníkem pro školy a zájmové kroužky. Mohou zde zakládat vlastní skupiny, prezentovat a diskutovat své práce, semináře, nápady. Také lze prostřednictvím webu přijímat vyplněné čtenářské deníky v elektronické podobě, prezentovat školní/studijní práce, vytvářet zajímavé kvizy apod.

Komunitní web je zajímavá, ale nikdy nekončící práce, a proto je třeba vyvíjet další aplikace, vymýšlet novinky a držet krok s vývojem na internetu. Spokojenost čtenářů a zájemců o služby knihovny za to stojí.

Z ohlasů na K4U od uživatelů-čtenářů

"Ahojky, hned řeknu svým sestrám ať se přihlásí.Opravdu se mi to moc líbí. Kolik se vlastně zúčastnilo nakonec testujících? No držím palce,aby se to líbilo i ostatním. Zatím pac" D.

"Všem novorozencům se přeje hodně štěstí, tak ať ho máte vrchovatě." G.

Martina Fryčová, Oddělení komunikace MKP


Obsah

 

SKIP