BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

Pohled do haly NTK (foto L. Kalivoda

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Putovní výstava "Potulná pohádková země" už odstartovala

Milí andělé dětských knihoven! Chci Vám poděkovat za to, že se s nadšením a láskou staráte o dětské srdce a sny jako poslední statečné majáky světla ve světě plném chamtivosti, závisti a nelásky. Vytváříte kousek světa, kde je teplo a slunečno a veselo. Za to vám moc děkuji za všechny děti, které u vás čtou knížky a nezabíjejí nepřátele v počítačových hrách. Děkuji Vám za vaši sílu, lásku a odvahu i obětavost, protože všude jinde byste měly zaručeně vyšší plat než teď. Ale ne všechna práce se srdcem lidí se dá koupit!

A protože máme stejný cíl, zase v dětech i v dospělých probudit lidské city, po léta potlačované konzumní společnosti, nabízím vám pohádkovou zemi, kterou jsem si vytvořila pro radost vlastní i ostatních, k pomoci při vašem snažení!

Těmito slovy začínal dopis, který loni v listopadu prostřednictvím Klubu dětských knihoven SKIP adresovala spisovatelka a ilustrátorka Vítězslava Klimtová všem českým děckařkám. Tento dopis odstartoval spolupráci mezi paní Klimkovou, hlavní čarodějnicí Pohádkové země zabydlené hodnými i škodolibými skřítky, půvabnými vílami a domestikovanými čerty, a knihovnami. Výsledkem spolupráce je (prozatím) dvouletý projekt putovní výstavy loutek z ateliéru paní Klimtové, které budou pod názvem Potulná pohádková země cestovat po třech trasách mezi českými knihovnami.

O účast v projektu finančně podpořeného z grantového programu Knihovna 21. století projevilo zájem zatím 120 knihoven z celé ČR, od těch největších až po nejmenší vesnické knihovničky. Vzhledem k tomuto počtu putují republikou naráz tři výstavní kolekce, z nichž každá obsahuje 15 figurek.

Součástí projektu jsou v letošním roce tři setkání s V. Klimtovou; besedy s autorským čtením, výtvarné dílny a hudební pořady postavené na písničkách vytvořených na základě textů knížek o skřítku Drnovcovi. Nový projekt Klubu dětských knihoven SKIP byl odstartován v květnu 2009 v Knihovně města Hradec Králové, kde proběhl dvoudenní výtvarný seminář pro knihovnice vedený autorkou výstavy. Zároveň se ve stejném termínu rozjížděla druhá pohádková trasa v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. V posledním májovém týdnu zahájila svou cestu v Obecní knihovně ve Staňkovicích v okrese Louny i třetí putovní kolekce.

Mgr. Lenka Antošová

Obsah

 

SKIP