BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

Pohled do haly NTK (foto L. Kalivoda

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Atlas

Nová městská knihovna v Salcburku

Nová salcburkská knihovna je jedna část projektu Nový střed Lehenu. Jde o společný projekt pro nejpočetnější čtvrť města, který byl vyznamenán cenou Otto Wagnera 2007. Knihovna je integrována do obchodního centra (bývala západní tribuna zrušeného fotbalového stadionu), naproti (bývalá východní tribuna) jsou byty a sál pro 250 osob a přesídlily sem i centrum pro seniory a cateringový servis. Mezi bývalými tribunami leží trávník bývalého stadionu, z nějž byl vytvořen park lákající k odpočinku. Prostor před knihovnou slouží jednou týdně jako tržiště pro zemědělce.

Nová městská knihovna v Salcburku

V nové knihovně jsou společně dříve samostatně umístěné dětská knihovna, mediatéka a centrální knihovna. Knihovna je vystavěna podle ideje otevřeného prostoru - s výjimkou dětského oddělení (700m2), umístěného do 2. podlaží. Všechny další prostory (přes 3200m2) jsou sloučeny ve 3. podlaží. 1. podlaží tvoří veliká vstupní hala přesahující do 2. podlaží, šikmý výtah vede dále až nad střechu do vyhlídkového bistra příznačně nazvaného Panoramaboor.

Knihovna nabízí kol 200 čtenářských míst, z nichž 45 je s internetem a AV přehrávači, tři týmové studovny a speciální akusticky oštřenou místnost s klavírem.

Od března si čtenáři mohou z domova vybírat ze 7 tisíc titulů digitální knihovny, zde patří salcburské knihovně rakouské prvenství.

Helmut Windinger, ředitel

Obsah

 

SKIP