BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Mozaika

Světový den knihy a autorských práv

Letos prvně se SKIP zapojil do propagace Světového dne knihy a autorských práv., který se koná vždy 23. dubna. Prvně se slavil 23.4.1995. 23. dubna totiž zemřely takové významné osobnosti jako Viliam Shakespeare, Miguel de Cervantes y Savedra a Inca Garcilaso de la Vega. A tak není divu, že UNESCO právě tento den vyhlásilo za Den Světové knihy a autorských práv.

SKIP svými aktivitami motivoval české knihovny, aby svými specifickými prostředky tento den připomněly. V evidenci SKIP se následně objevilo celkem 75 knihoven nejrůznějších typů s pestrou mozaikou akcí.

Dominovaly mezi nimi tradičně besedy pro děti (např. Jak se vaří knížka v Krajské knihovně Vysočiny Havlíčkův Brod) i pro dospělé (např. s autorem knihy Ďáblova bible Richardem Dobellem v Knihovně Jiřího Mahena v Brně), amnestie dlužníků městské knihovny v Horním Benešově, Horšovském Týnu a jinde), burzy knih (např. Městská knihovna Jihlava) a výstavky (např. výstavka knižních kuriozit v MLK Kostomlaty pod Milešovkou, knih oceněných v anketě Magnesia litera v pelhřimovské knihovně). Z těch méně obvyklých vybíráme soutěž zase v Městské knihovně Pelhřimov o největší počet výpůjček v tento den z naučného oddělení, obdarování všech návštěvníků knihovny v tento den knižním dárkem (Místní knihovna Železnice) a hapenink v budoucím sídle knihovny (Městská knihovna Louny).

V příštím roce bude SKIP na Světový den knih a autorských práv upozorňovat daleko více.

Ladislav Kurka


Obsah

 

SKIP