BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Inspirace

Noc s Boccacciem ve Znojmě

"Proč by i dospěláci nemohli mít svou noc v knihovně?", řekly si knihovnice z Městské knihovny ve Znojmě a od nápadu k činu nebylo daleko. Jako patron celé akce byl vybrán typický představitel jemně a při tom rozpustile pikantní renesanční literatury Giovanni Boccaccio - uznejte sami, co všechno člověka napadne při vyslovení jeho jména…

No a pak už jsme se s chutí pustily do vlastní přípravy. Program večera byl jasně daný - budeme si číst z Dekameronu, ale protože jsme už velcí, je možno vybrat i jiné ukázky s touto poněkud lechtivou tematikou. Určitě velkým přínosem bylo, že se nám na čtení podařilo získat nejen kolegyně a pravidelné čtenáře, ale také členy místního divadelního spolku Rotunda, jejichž někdy až "dramatizované" podání textu přispělo k dobré zábavě všech přítomných.

Naše akce se odehrávají v konferenčním sále, který je krásný a skoro nový, ale přece - je to "jen" sál a my potřebovali taky trochu vytvořit atmosféru doby .Myslím, že se nám to podařilo díky jednoduché dekoraci evokující renesanční lože včetně doplňků jako svíčky, ozdobné svícny a blýskavé poháry a mísy - viz naše fotogalerie. Původně jsme také uvažovali nad tím, že pozveme samotného Boccaccia , ztvárněného některým z členů již dříve jmenovaného divadelního spolku, ale nakonec to dopadlo úplně jinak a myslím, že skvěle - postavu Boccaccia zastoupil vavřínový věnec na rudém sametovém polštáři a tak jsme nechali na každém návštěvníkovi, nechť si sám udělá představu - vždyť i v tom je věčný půvab knihy - probouzí fantazii a ovine vás lehounkým závojem vlastních obrazů daných postav a scenérií - a to se nám - podle ohlasu soudě - povedlo v míře vrchovaté. Celý večer krásně vygradoval jednou rozvernou povídkou ze znojemských pověstí, přednesenou přímo jejím autorem, panem Jiřím Svobodou.

Noc s Boccaciem

Samozřejmě nesmím zapomenout na příjemné zpestření večera, o které se postaraly dvě půvabné orientální tanečnice a zcela určitě ke zdaru celé akce přispěl sponzorský dar Znovínu Znojmo a dobrůtky k vínu, které s laskavou péčí vyrobily některé kolegyně. Smích návštěvníků večera, doznívající ještě na chodníku před knihovnou, pak byl pro nás všechny tou nejkrásnější odměnou. Trochu zklamání jsem zaznamenala jen při dotazu, kdy zas bude něco podobného v knihovně - prý škoda, že až zase za rok. Ale i v tom je kouzlo těchto akcí - nesmí být moc často, aby nezevšedněly.

A tak na shledanou zase za rok, pane Boccaccio - a třeba nejen ve znojemské knihovně!

Hana Skleničková


Obsah

 

SKIP