BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Kamarádka knihovna po druhé

Tak už je to zase tady. Ani jsme se nestačili vzpamatovat z prvního ročníku, někteří se dokonce ještě nestačili ani dojet podívat na vítězku ročníku prvního - Městskou knihovnu v Tišnově (i když myslím, že knihovnických návštěv si tu od vyhlášení výsledku užili opravdu hodně), a už je tady druhý ročník.

Ano, Kamarádka knihovna 2008 byla vyhlášena v polovině dubna a odvážné dětské knihovny (prosím, dovolte, abych jim tak - ne sice úplně odborně, ale o to lidštěji a kratčeji - říkala) už se přihlásily do nového soutěžního "klání". Je jich opět stovka - těch, které se nebojí srovnat se s ostatními, které jsou hrdé na výsledky své práce, které vědí, že je mají "jejich" děti rády. Jsou různých velikostí - od Městské knihovny v Praze třeba po Hřibojedy; ze všech koutů republiky - z Břeclavi i z Rumburku, z Nové Role, Českého Těšína i Chlumu u Třeboně a Jaroměřic, z ústředních či celoměstských knihoven jako v Brně nebo Hradci Králové i z poboček, jako třeba v Olomouci či v Liberci. Jsou z měst prastarých a historických (Kutná Hora, Jindřichův Hradec) i nových a moderních (Most, Zlín). Jsou mezi nimi ostřílení matadoři, tedy ti, kteří mají z předchozího ročníku dobře našlápnuto, jako Sedlčany či Havířov, ale i ti, kteří to zkouší letos poprvé (Týnec nad Sázavou, Modřice) a možná úplně změní naše představy o tom, která knihovna je ta nejlepší… Přihlásili se ti, kterým soutěž změnila život a tvář hodně (Nová Včelnice), ale i ti, kteří zatím úplně netuší, o čem to celé vlastně bude (Velká nad Veličkou).
Možná, že toho o soutěži zatím moc neví ani čtenáři Bulletinu SKIP. Tak tedy: soutěž vyhlašuje SKIP a jeho Klub dětských knihoven (KDK) s generálním parterem, jímž je (také podruhé) firma 3M Česko. Až se podíváte na některé z jejich zajímavých stránek, např. http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/cs_CZ/EU/Country (kromě informací o produktech a službách se tu dozvíte například i to, že (a proč) se stala vítězem pátého ročníku soutěže Nejlepší zaměstnavatel České republiky pro rok 2008!), zjistíte, že v rubrice "Médiím" také o soutěži informuje. Firma věnuje ceny vítězným knihovnám a vylosovaným dětem, vydává v nákladu desítek tisíc vysvědčení, která děti vystavují knihovnám, všem dětem věnuje malý dárek, jímž budou letos holčičí, klukovské i kombinované vtipné záložky, a vstupuje do soutěže s mnoha dalšími benefity. Stojí také za připomenutí, že v letošním roce už firma přispěla na pohledy z Noci s Andersenem, že díky ní získalo 5 menších dětských knihoven pro své čtenáře starší, ale velmi dobré notebooky, že je to zkrátka partner, kterého můžeme jenom chválit.

Záštitu nad soutěží převzal ministr kultury ČR, odbornou garanci má Národní knihovna ČR, novým mediálním partnerem tohoto ročníku soutěže je časopis Rodiče a patronem soutěže je herec, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam.

V čem soutěž vlastně spočívá? Není to nic náročného. Jde "jen" o to pracovat s dětmi co nejlépe, pak o tom dát vědět a nebát se poměřit se s ostatními. Tak jednoduché to opravdu je: vytištěná vysvědčení je třeba dát dětem a vyzvat je, aby zcela upřímně a popravdě svou knihovnu oznámkovaly. Čím více dětí vysvědčení vystaví, čím více je doprovodí svými komentáři, přáními, hodnocením nebo třeba kresbičkou, tím lépe. A pak už stačí vyplnit dotazník o výsledcích práce dětské knihovny v roce 2008. A to je vše. Abych nezapomněla - určitě také prospěje dobrá a zajímavá webová stránka knihovny. O zbytek se pak postará porota, Klub dětských knihoven a SKIP.

Jak letošní ročník dopadne, na to si budeme muset všichni počkat do 1. června 2009. Do té doby se ale určitě naučte tuhle adresu: www.kamaradkaknihovna.cz, označenou pohodovým logem firmy Artbox (www.artbox.cz), kde se pravidelně objevují novinky o soutěži a průběžné výsledky. Už teď tam můžete s dětmi zavzpomínat na první ročník.

Zlata Houšková


Obsah

 

SKIP