BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

1
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Velkomoravský knihovník

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Knihovny nemají rády statistiku aneb Den pro dětskou knihu

Knihovnice a knihovníci zřejmě nemají rádi statistiku. Ne že bych se jim divila, pořád musí počítat a něco vykazovat...  Jenže jak potom komentovat celkové výsledky! Člověk to opravdu nemá jednoduché. Ale po pořádku.

Den pro dětskou knihu si vymysleli v roce 2006 v Městské knihovně v Děčíně. Akce se tak povedla a měla takovou účast dětí, rodičů, ale také nakladatelů a knihkupců, že ji děčínská knihovna i se svým know-how nabídla prostřednictvím sekce veřejných knihoven SKIP k následování. K akci se v roce 2007 přihlásilo kolem sta knihoven. Každá ji uchopila po svém. Někde si vzali příklad z děčínských a oslovili spřátelené knihkupce i nakladatelství. Jinde se bránili prodeji knih (proč?), ale zmobilizovali vlastní fondy a dělali propagaci knih k půjčování a ještě jinde akci zorganizovali jako zábavný den pro děti a rodiče s nejrůznějšími dílnami, soutěžemi, hrami a četbou.

Knihovnice a knihovníci také neradi píšou o své práci (o tom by ostatně mohl nejlépe povídat šéfredaktor našeho Bulletinu). Na všechny výzvy k zaslání statistických údajů nebo aspoň odhadů a hodnocení Dne pro dětskou knihu odpovědělo asi 20 knihoven, často ovšem neuvedly žádná čísla. Nelze tedy říci, kolik dětí a dospěláků našlo v sobotu 1. prosince 2007 cestu do knihovny, kolik se prodalo knih, kolik knih se půjčilo. Možná to však není úplně nejdůležitější. Není přece jisté, že akce pro 568 lidí byla lepší než pro 50. Možná se  však z následujících úryvků poskládá obrázek prvního ročníku nové a zdá se, že tradiční akce

U nás ve Žďáře nad Sázavou jsme začali ráno v devět hodin (mimochodem dva věrní čtenáři na nás v půl deváté již čekali před knihovnou). Pro menší děti a jejich rodiče byl nachystán kout, kde byly  hry pro děti - pohádkový hrad, malá košíková, lovení rybiček, obrázky na vymalování, volné listy na kreslení i čtecí koutek. Na dalším stanovišti probíhala tvůrčí dílna s vánoční tematikou - vyráběli se, čerti,  andílci, Mikuláši, vánoční ozdoby a přáníčka - i tady se mamky a několik tatínků dobře bavili s  dětmi. Větší děti si samy luštily připravené křížovky, kvizy, vánoční rébusy, doplňovačky, hlavolámky  a další legrácky. Za správné vyluštění dostaly razítko do poukázky myšáka Huga a následně ceny. Byla instalována výstavka čtenářských listů dětí 5. tříd. Probíhala prodejní výstavka knih pro děti. Noví čtenáři se mohli zdarma zaregistrovat, půjčovalo se, četlo. Bonbónkem na dortu bylo vystoupení rodičů a dětí z Domova pro matky (i otce) s dětmi - občanského sdružení Ječmínek, kteří si nachystali představení o králi Ječmínkovi. Celý program byl zpívaný ( a nemělo to chybu, jedno oko nezůstalo suché). Děti s rodiči se pak následně také zapojily do činností, které je zaujaly. To vše zvládly dvě knihovnice a tři dobrovolnice...

Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově: Již od pátečního večera byly všechny prostory naší čtyřpodlažní budovy připraveny na návštěvu dětí, rodičů i prarodičů. V devět hodin ráno dveře knihovny neotevřely obyčejné knihovnice, ale čertice, čarodějnice, princezny, šašci, vodnice a další pohádkové bytosti. Hned u studny si děti mohly vylovit zlatou rybku, která jim za správnou odpověď na záludnou otázku splnila přání. Pokud děti vyslovily touhu mít pod stromečkem pohádkovou knihu, neměli to rodiče daleko. V sousedství vodnice měl svůj stánek knihkupec. Společenský sál knihovny se proměnil v Perníkové království, kde děti s panem perníkářem zdobily sladké perníky a s čarodějnicí a čerticí stavěly perníkovou chaloupku. Paní knihvazačka ukázala všem, jak vzniká vazba knihy a mnozí si toto umění mohli vyzkoušet. V malém sále měla své sídlo Mozkovna, kde třicet pět dětí a dospělých využilo nabídku zástupců Mensy ČR a podrobili se testu IQ. Velké ovace sklidil malý kouzelník, který všem předvedl své umění manipulace a iluzí. Druhé podlaží knihovny se proměnilo v hráčské doupě. Po celý den byly čtyři stoly v obležení milovníků deskových společenských, paměťových a logických her. V posledním poschodí nahoře pod střechou se nacházelo Království pohádek. Tam si dali dostaveníčko maminky, tatínkové a děti s Pejskem a Kočičkou. Nejdříve si vyslechli jejich vyprávění, pak s nimi pekli dort z barevného těsta a nakonec jim pastelkami pomohli vyprat a usušit prádlo. V sousedním Království pohádek do ouška návštěvníci zjistili, že i svět slabozrakých a nevidomých může být plný dobrodružství. Knihovnu  navštívilo více než 120 dětí. Sedm dětí, které využily možnost přihlášení zdarma, si odneslo spolu s ostatními malými čtenáři, do svých pokojíčků celkem sedmdesát čtyři knih. Díky překvapivě velkému zájmu dětí i rodičů o tuto akci věříme, že se Den pro dětskou knihu stane pěknou tradicí.

Bohatý program pořádaný v rámci celostátní akce Den pro dětskou knihu nabídla v sobotu návštěvníkům Knihovna Slavoj Dvůr Králové nad Labem. Desítky velkých i malých si tu mohly vybrat z výtvarných dílen, výstav nebo se zúčastnit her a soutěží. Snažili jsme se program připravit tak, aby zaujal celou rodinu. Otevírací dobu jsme protáhli až do večera. Každé oddělení nabízelo jednu z vánočních dílen. Zájemci si tu mohli vyrobit svíčky ze včelích plástů, nazdobit perníčky, udělat vánoční přání nebo si vytvořit ozdoby metodou patchwork. O tom, že knihovna není jen "půjčovnou knih", se přítomní přesvědčili na výstavách. K vidění byly obrázky a literární dílka ze soutěže Přímo z hlavy na drát a Vyrob si svou knihu. Návštěvníkům se velice líbily práce, které vznikly v rámci architektonické dílny Kateřiny Sedláčkové. Dětský pohled na to, jak by mohly v budoucnu vypadat domy i celá města, překvapil originalitou. Čajovna Slavoje se stala místem turnaje ve hře scrabble. Nechyběla  ani nabídka zajímavých titulů z nakladatelství Albatros. Dětští návštěvníci se mohli zdarma zaregistrovat do června příštího roku.

Den pro dětskou knihu se v Horažďovicích celkem vydařil. Do kulturního domu, kde se akce konala dne 2. 12. 2007,  přišlo celkem 548 návštěvníků. Jak to víme? Takový počet oček měl vánoční řetěz, který vytvořili účastníci této akce. Prodávaly se knihy z nakladatelství Albatros, Brio, Egmont, Computer press a Thovt. Přijel i distributor s levnými knihami. Prodejem výrobků jsme podpořili i Nakladatelství UMÚN (Umělci malující ústy a nohama). Akci doprovázela výstava vánočních dekorací s ukázkou výroby a možností vyzkoušet si např. zdobení perníku, paličkování, drátkování, a aranžování. Zazpíval pěvecký soubor Prácheňáček. Projekt Celé Česko čte dětem představila spisovatelka Martina Drijverová, náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Mgr. Olga Kalčíková a spisovatelka Petra Braunová. Na ostatní se již nedostalo a byla jich celá řada (radní Plzeňského kraje Martin Baxa, vedoucí oddělení kultury PK Vladislav Líbal, starostka města, tajemnice, ředitelé škol, bývalý starosta..., protože děti daly přednost pohádce O líném Honzovi, kterou nastudovalo loutkové divadlo Tyjátr, soutěžím a vlastnoruční výrobě vánočních ozdob, svícnů a jiných dekorací. Dílna Josefa Lady, U chytré kmotry lišky, Bubáci a hastrmani a Dlouhá míle kocoura Mikeše byla stanoviště, která obsluhovali horažďovičtí skauti a Otaváci. Po celou dobu akce, která trvala od 13 do 19 hod. a vyvrcholila zvonkovým průvodem a rozsvícením vánočního stromu na náměstí, byla všechna stanoviště plně obsazena a všichni pořadatelé měli plné ruce práce. Nejenže se podařilo zapojit děti, ale skvělá byla i spolupráce rodičů, kteří pomáhali vyrábět a mnozí si i s chutí zasoutěžili. Soutěživost dospělých se projevila i při "ŠKATULENÍ" - dražbě dekorativních krabic ve prospěch Domova mládeže Kašperské Hory. Krabice do dražby věnovali výtvarníci a horažďovičtí grafici, malíři a architekti. Vydražilo se  7 820,- Kč. Po dražbě proběhlo vyhodnocení celoroční soutěže "Sbírej samolepky projektu Děti a čtení". Vítězka si odnesla překrásný dort, poukaz na zájezd v hodnotě 1 000,- Kč a knihu. Ani ostatní soutěžící nepřišli zkrátka. Odměny do soutěží darovala celá řada sponzorů. A závěry?Zatím jen samé kladné ohlasy, chyby to mělo, ale viděly jsme je především jen my. Moderátoři byli skvělí a díky jejich umění se vydražilo tolik. Byla to 1. dražba v historii v Horažďovic, snad jen po revoluci se dražily nějaké domy. Je zájem, aby se akce stala tradicí. Byla to dřina, ale vyplatila se. Každý 10. občan navštívil naší akci. To není tak málo??

 Městská knihovna Planá nad Lužnicí: Sobotní odpoledne v plánské knihovně bylo plné tvoření, malování, poslouchání pohádek. Pohádkové babičky, zpívání při kytaře, mohli jsme si vyslechnout vyprávění Terezy Říčanové o její Vánoční knížce (nedávno vydané v nakladatelství Baobab), prohlédnout si vystavené výtvarné nápady a koláže dětí ze základní školy, napsat nebo nakreslit vzkaz Ježíškovi, koupit si knížku na burze knih či obdivovat nádheru paličkovaných a vyšívaných obrázků a drátkovaných ozdob i šikovné ruce jejich autorek přímo při tvoření. Vše bylo provoněno punčem, výtečnými perníčky a tvarohovými šátečky, takže i mlsné jazýčky si přišly na své. Nepříliš velké prostory dětského oddělení knihovny v plánské škole chvílemi praskaly ve švech, ale po skončení akce jsme si mohli říci: stálo to za to!

Pohádková knihovna "za zrcadlem"
I v naší knihovně jsme se připojili k tomuto svátku. Oslovili jsme místní knihkupectví, vymysleli testy, kvizy, křížovky, soutěže,  vystřihovánky, knihovnickou stezku po všech odděleních knihovny, připravili knížky s vůní Vánoc, napekli perníčky, cukroví, vánočky, uvařili čaj a mandlový punč, vyzdobili všechny místnosti a chodby, vyrobili plakáty, které jsme roznesli do všech škol a školek a pak s napětím čekali, zdali se k nám někdo přijde podívat. První děti přišly již před devátou hodinou a už po půl hodině jsme počet příchozích přestali počítat, jelikož celá naše Pohádková knihovna byla zaplněna dětmi, maminkami, tatínky, babičkami, dědečky, zkrátka až do půl jedné se v knihovně dělo obrovské mravenčí hemžení. A co jste s námi mohli na počátku adventního období zažít? Zazněly koledy v podání malých hudebníků, shlédli jsme pohádku Kašpárkův plán dětí ze školní družiny, mohli jsme vystudovat na knihovníka /zabalit knihu, vyhledat pojmy v připravených knihách, dozvědět se, jak cestuje kniha, než se zařadí do regálu a dostane se ke čtenáři, vystřihovat, malovat, lepit. Přestože Knihovnická stezka byla určena spíše pro děti od 9 let, spousta rodičů přemlouvala i  předškoláčky, aby spolu s nimi mohli objevit prostory naší knihovny "za zrcadlem".

V Hronově  proběhla  akce s názvem "Josef Lada dětem". Děti navodily pěknou atmosféru, a tak přišlo na řadu společné čtení o Mikešovi, vyprávěla jsem jim o dětství Josefa Lady v Hrusicích a jeho životě. Poté děti krásně zpívaly o vánocích, kreslily pohádkové postavičky z Ladových knih i jeho rodné Hrusice. A to vše pro jejich přítomné panenky a plyšové medvídky a jiné mazlíčky, které měly mít s sebou. V hronovské knihovně bylo v sobotu 1. prosince dopoledne díky přítomným dětem moc útulno a milo.

V Rumburku byla v době od 9 do 16 hodin otevřena všechna oddělení knihovny, probíhaly vánoční trhy, prodej nových i starších dětských knih. V dětském oddělení jsme přichystali po celý den řadu soutěží o drobné ceny - vyráběly se stromečky, pexeso, malovalo se prstíčky, na děti čekala řada pohádkových kvizů a křížovek. Zlatým hřebem bylo vyhlášení výtvarné soutěže "O nejkrásnější knižní záložku". Zúčastnilo se strašně moc dětí i s rodiči a celá akce měla obrovský úspěch, až nás to samotné překvapilo.

Krajská knihovna Vysočiny: Vše probíhalo hladce a bez kolizí. Příjemně nás překvapilo, že po celou dobu programu v knihovně skutečně byly děti (a dokonce i rodiče!). Děti přicházely většinou s rodiči a  většina jich trávila v knihovně více času než hodinu. Jedna paní učitelka byla s 10 dětmi v knihovně celý den! Děti s sebou měly svačiny a absolvovaly všechny programy. Velmi se osvědčil dopolední program, kdy ve velkém sále vystupovaly děti z MŠ, protože všechny děti společně s rodiči a mnohdy i prarodiči potom prošly celou knihovnu. Hned ve vestibulu jsme dětem rozdávali "firemní" balónky, které jsme si nechali udělat (doporučuji, není to taková investice a děti jsou nadšené) a plánky, na kterých byl celý program a rozkreslené, kde co je (rozdávala princezna a rytíř), hned vedle se prodávaly knihy (knihkupectví tomu moc nevěřilo, ale nakonec měli velmi slušnou tržbu), ve studovně si děti prohlížely a hrály stolní hry. Rodiče jim je se slevou mohli rovnou koupit (spolupráce s firmou Corfix, výborná!). V půjčovně pro dospělé probíhala velká pohádková stezka (děti plnily úkoly u pohádkových bytostí - vodník, hejkal, čarodějnice, čert a Mikuláš - a dostávaly drobné ceny). V dětském oddělení probíhalo malování, předčítání a potom 2x představení projektu Listování Kouzelná baterka (všechno mělo velký ohlas). Během akce proběhlo vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Čertování aneb s Čerty do knihovny; celá knihovna byla polepena dětskými výtvory  a děti byly nadšené nejen z cen, ale hlavně z toho, že jejich obrázek nebo výrobek někde visí a vidí ho tolik lidí. Celkem přišlo dětí  během programu (10 -16 hodin)  cca 200 (rodiče nepočítám, ale děti bez rodičů jsme téměř neměli). Během celého dne se mohly zdarma zaregistrovat děti v doprovodu rodičů i rodiče v doprovodu dětí. Účast knihovníků na přípravě programu byla dobrovolná, nakonec se nás ale sešlo 15!
Zkratka bylo to moc fajn, všichni (nejen děti) jsme si to báječně užili. Takže moc a moc díky Děčínu! A příští rok do toho jdeme určitě znovu!V Kamenici nad Lipou probíhal Den pro dětskou knihu  1.) v oddělení pro dospělé čtenáře, kde se konala prodejní výstava knih nakladatelství EGMONT. 2) Dětští čtenáři přijali pozvání ředitelky Městské knihovny v Jindřichově Hradci, kde sehráli dvě pověsti O Libuši a Přemyslovi a Dívčí válku v rámci autorského čtení spisovatelky Aleny Ježkové z nové knihy Příběhy českých knížat a králů.

Horšovský Týn: V sobotu probíhala v sále Městského kulturního zařízení autogramiáda knihy "Podivuhodné příběhy lesního skřítka Bonifáce", o níž jsme v pátek uspořádali dvě besedy s autorem pro 120 dětí z 2. a 3. tříd. Díky besedám přemluvili natěšení malí čtenáři své rodiče, aby s nimi autogramiádu navštívili a knihu jim koupili. V prostorách knihovny pak probíhal Den otevřených dveří. Rodiče mohli nechat zdarma zapsat děti do knihovny, v provozu byl Internet a poprvé si mohli návštěvníci knihovny koupit knižní dárek pro své blízké. V našem městě totiž již dva roky není žádné knihkupectví, a tak jsme se domnívali, že tuto možnost občané využijí. Prodali jsme 10 dětských knih a na autogramiádě byl prodán trojnásobek. (Na Internet přišly 3 děti a jeden dospělý, zapsali jsme 2 nové čtenáře a l0 lidí si přišlo koupit knihu.) I když se moc snažíme naše akce propagovat, jsme zvyklé, že je návštěvnost mírná. Nechceme se ale nechat odradit a stále vytrváváme. Snad se to jednou zlepší. (Naše město má necelých 5 000 obyvatel a v knihovně jsou 2 pracovnice).

Městská knihovna Ústí nad Orlicí:  V dětském oddělení bylo možné  poslechnout si  předčítání vánočních pohádek a pověstí, vyrobit vánoční přání a případně zakoupit knihu z nabídky knihkupectví Flétna. Bohužel se zúčastnilo velmi málo dětí.

Městská knihovna Úpice: U nás proběhl Den dětské knihy od 9 do 14.30 hod. Pro děti byly připraveny různé soutěže a kvizy - za splnění každého získaly razítko - a na závěr čekala každého drobná odměna. Jedním z úkolů bylo vytvořit obrázek, pohádku či příběh, z nichž později zhotovíme knihu. Nakonec to bude spíše obrázková kniha, protože převažoval poměrně nízký věk návštěvníků akce. Prodej dětských knih zde prezentovalo místní knihkupectví. Byla to příjemná akce v začátku předvánočního shonu, ale očekávaly jsme větší účast.

Městská knihovna Ladislava z Boskovic  v Moravské Třebové:

  • Moje nejmilejší knížka - zahájení výtvarné soutěže pro děti (k obrázku  napsat autora a název oblíbené knihy + její stručný obsah)
  • výstava dětských knih s vánoční a zimní tematikou
  • prodej dětských vyřazených knih
  • registrace dětských čtenářů na r. 2007-2008 zdarma
  • literární hádanky a kvizy 

KVK v Liberci - pobočka Vesec: Jedinou mou akcí byla propagační výstavka nejkvalitnějších dětských knih.

Městská knihovna Veselí nad Moravou: Naše knihovna se  připojila pořadem nazvaným Duchu, vstup aneb Horory čtu rád. Nesplnila jsem ale požadavek, aby byli zapojeni i rodiče - napoprvé jsem nedokázala nic zajímavého pro toto spojení (hlavně v místních podmínkách, kde je mizerná návštěvnost takřka veškeré kultury) vymyslet. Program probíhal v podvečer, knihovna byla osvětlena jenom svíčkami a vyzdobena "duchařsky", četli jsme si z dětských hororů, seznámili se s hororovou klasikou, povídali si vlastní děsuplné zážitky a navštívila nás kartářka, bludička, víla, upír a obrovská tarantule. Také jsme vyplňovali strašidlácký kviz a jedli česnekovou pomazánku na ochranu před upíry. Děti byly potěšené, když jsem jim přečetla pozdrav od Darrena Shana, který patřil jenom jim (na moji prosbu zareagoval velmi rychle a mile). Přišlo 25 dětí, byly úžasné, po programu si ihned vypůjčily všechny knihy, se kterými jsem je seznámila.

U nás v Městské knihovně v Holicích jsme se připojili prodáváním dětských knih, půjčovali jsme, odpouštěli sankční poplatky a získali jsme i dva nové čtenáře. Návštěvníci akci hodnotili velice dobře a navíc s přáním, ať to děláme častěji. Tak jsme přislíbili.

Městská knihovna Litomyšl: Protože jsme chtěli, aby knihovnou "hýbaly" nejen děti, uspořádali jsme současně Den otevřených dveří. Program byl zaměřen na adventní období a blížící se vánoce - vyprávění o zvycích našich předků, výroba svícnů a vánočních řetězů, vyzdobení vánočního stromu v knihovně a taneční vystoupení skupiny "Vínek" z Janova u Litomyšle. Zlatým hřebem byla beseda se spisovatelem Františkem Řečinským, autorem knihy "Drak Kalvác". Besedě předcházela cílená spolupráce se třemi mateřskými školami a všemi 1. třídami základních škol. Zapůjčili jsme do tříd tuto knihu a děti či paní učitelky četly a poté malovaly. Vyhlásili jsme totiž výtvarnou soutěž "O nejkrásnějšího draka Kalváce".  Sešlo se tedy velké množství draků. Výkresy jsme vyzdobili celé dětské oddělení i chodbu v 1. patře. Vybrat nejhezčí a nejnápaditější bylo obtížné.  Nakonec jsme určili 3 nejzdařilejší výkresy podle věkových kategorií. Pan Řečinský byl skutečně ohromen množstvím Kalvácových dvojníků. Při besedě vyprávěl, jak se drak polepšil a začal sekat dobrotu a poté věnoval  pro vítěze pěkné barevné diplomy a perníky v podobě hrdiny Kalváce. Co napsat závěrem? Chybky se našly, chtělo to větší propagaci, aby byli spokojeni i knihkupci, kteří u nás neprodali téměř nic... Ale každá věc chce svůj čas. Roli asi sehrálo i to, že  řada rodin odjela pryč. Ale za umělecký dojem bychom dostali určitě vysokou známku, protože vánoční nálada tu dýchala ze všech koutů.

I v Šumperku proběhl Den  pro dětskou knihu krásně, překvapil nás velký zájem dětí!
Podle hesla "líná ústa - knihovna pustá" jsem přepadla prodejnu nábytku a zjistila, že koncem roku vyhazují do odpadu veškeré vzorkovníky (to jsou látky, kůže semiše, plyše...). Dají se z toho udělat krásné věci. Posílám foto toho, co děti dělaly v sobotu- záložky a tužkovníky. Takže pokud jsou u vás prodejny nábytku- zkuste se zeptat.

Městská knihovna Dobříš: Den pro dětskou knihu byl pro nás dnem připojení se k projektu "Celé Česko čte dětem". Knihovna ve spolupráci s Mateřským centrem Dobříšek oslovila . předškoláky a mladší školní věk. Záštitu projektu v dobříšském regionu převzal starosta města Dobříš mgr. J. Melša. Přijal i pozvání k 1. veřejnému čtení spolu s herečkou Z. Žádníkovou-Volencovou. Doprovodnými programy bylo divadlo "Andělíček Toníček" v podání souboru Buchty a loutky a výtvarné dílny pro děti, kde se vyráběly adventní výrobky. Zároveň byla vyhlášena soutěž o nejlepší čtenářskou rodinu  v Dobříši a okolí. Byli jsme potěšeni velkou návštěvností cca 100 návštěvníků, z toho asi 65 dětí. Akce probíhala odpoledne až do 18.00 hod. Dopoledne knihkupectví Městské knihovny Zlatý klíč prodávalo v široké nabídce dětské knihy s 20% slevou. Můžeme říci, že jsme byli s tržbou spokojeni a spoustě dětí jsme tak udělali radost.

??? Já jsem to pojala jako oslavu dětské knihy, které mnozí z nás vděčí za krásné chvíle, zážitky, ale i poučení. A jak oslavit dětskou knihu? Jak jinak než pohádkou. Pozvání na slavnostní den přijal  dramatický kroužek školní družiny, který zahrál dvě pohádky - Princeznička na bále a Ples strašidel. Za své vystoupení sklidily děti velký potlesk a čekala na ně i sladká odměna v podobě dortu. Za chvíli jsou tu vánoce a ruku na srdce, kdo si přeje pod stromeček knihu? Jeden, dva, tři... Byla bych moc ráda, aby nás bylo víc, a  tato akce "Den  pro dětskou  knihu" k tomu přispěla. Zúčastnilo se jí  přes 70 čtenářů a příznivců dětského oddělení.

Také v chrudimské knihovně proběhl v sobotu Den pro dětskou knihu. Navštívila nás Iva Vávrová se svou knížkou O čarodějce, která zaspala století. Dětem i rodičům se povídání s Ivou moc líbilo. Všem doporučuji knížku otevřít a  přečíst si ji. Violeta vás jistě pohladí po duši tak, jako nás chrudimské čtenáře.

V Hlinsku se Den pro dětskou knihu  moc vydařil. Konkurence předvánočních akcí v našem městě byla veliká a tak jsme byli všichni  překvapeni, kolik rodinek s dětmi přišlo "pobýt" do knihovny. V prostorách knihovny byly vystaveny práce dětí z výtvarných soutěží, děti se mohly přihlásit do knihovny zdarma. Dále zde probíhal předvánoční prodej nových knih, děti luštily pohádkové kvizy, křížovky a hádanky,  jiné malovaly pohádkové postavičky a zručnější spolu s maminkami vytvářely čerty a Mikuláše. Některým dětem ( i rodičům) se ani nechtělo domů. Celé odpoledne se neslo v předvánoční atmosféře. Jsme rádi, že se akce vydařila a přilákala do knihovny nejen děti, ale i jejich rodiče. Těšíme se na další ročník.

Jaký byl Den pro dětskou knihu v Uherském Hradišti? Tak jako v mnoha knihovnách si i u nás mohli jednou za rok výjimečně čtenáři knihu i koupit a kromě pohodlného nákupu knižních dárečků pro děti byla zde připravena řada zábavných programů a aktivit pro celou rodinu. Dětské království Knihovny BBB připravilo lákavý program pro děti i dospělé (výjimkou nebyli ani prarodiče a praprarodiče, kteří spolu s dětmi plnili soutěžní disciplíny a mj. např. lovili i ježka z kleceJ). Oslovili jsme všechny místní knihkupce a svou knižní nabídkou se mohli v prostorách knihovny pochlubit a prodat zboží Karmelitánské knihkupectví, Dům knihy Portal a Řehořovo knihkupectví. Ale to nejzajímavější s sebou přinesli účinkující: malí herci Hoffmannova divadla zazpívali písničky z připravovaného muzikálu Ať žijí duchové, na představení všechny pozval sám rytíř Mikuláš Medvěd z Brtníků. Půdičku mezitím obsadili herci loutkového divadla Sokol a její prostory kapacitně zdaleka nestačily všem příchozím. Někteří se tam bohužel nevešli, takový byl zájem o kašpárka a čerty.  Rodinné divadélko s dvěma pohádkami z knížky O vousaté princezně rozbalili u nás rodiče a děti Ježkovi, kteří hráli s takovou chutí, až se k nim přidávalo i obecenstvo. Pak už přišel čas na čtené předvánoční pohádky, které si připravila pro děti herečka Slováckého divadla Alžběta Kynclová. A v mezičase, jen tak mimochodem, děti malovaly s Rumcajsem, luštily pohádkové hádanky, minimálně 2x byl vytažen ježek z klece, natáčela regionální televize, do knihovny se zdarma bez poplatku zapisovali noví dětští čtenáři. Bylo to krásné a bylo toho dost. Nad očekávání přišlo na dvě stovky čtenářů, kteří mohli zjistit, že čtení nás může spojovat i obohatit, a my všichni, malí i velcí, jsme si opět uvědomili, že čtení nás baví

V rámci Dne pro dětskou knihu se v sobotu dopoledne sešlo na náměstí v Sedlčanech asi 700 lidí (střízlivý odhad). Započteno do rekordu v kategorii Nejvíce lidí s knihou jednoho autora (v našem případě Josefa Lady) bylo 620 lidiček všech generací !!! Atmosféra na náměstí byla opravdu skvělá. Program pak pokračoval v knihovně, kde jsme představili formou pohádky, kterou hrály děti.

Tak co tomu říkáte? Jaký byl 1. Den pro dětskou knihu? A hlavně: půjdete do toho letos také?


Obsah

 

SKIP