BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

TÝDEN KNIHOVEN

Spolu s valnou hromadou a Nocí s Andersenem největší akce SKIP v letošním roce

V Havířově

Knihovnická bašta. Tak znělo téma letošního ročníku Týdne knihoven. Po jeho vyhlášení naše knihovnická srdce zaplesala a fantazie začala pracovat na plné obrátky. Výsledkem byl jídelní lístek nabízející vybrané lahůdky pro všechny typy strávníků.

Oslavy odstartoval knihovnický hepenink s hudebním koncertem dětských čtenářů KOS 2007 a prezentací nakladatelství Anagram. Děti také vypustily balónky s poselstvím a adresou knihovny. První odpověď dorazila hned po 10 minutách od nedaleké benzínové pumpy. Dalším dvěma to trvalo 2 dny, ale zato přišly až z polské Opole. Tím naše oslavy získaly ihned mezinárodní ráz.

Pro soutěží chtivé jsme připravili tři soutěže o kuchařské knihy. Tou první byla literární soutěž Mňamka určená dětem do 15 let.
Druhá byla pro všechny věkové kategorie a byla umístěná na webových stránkách knihovny. Jednalo se o ukázky z knih, přičemž soutěžící měli uhodnout jejich název a autora.

Ve třetí měli čtenáři donést staré kuchařky (knihy, ne pomocnice v domácnosti). Zvítězila čtenářka, která donesla nejstarší, a to z r.1916. Soutěž pak uzavřela beseda s paní Martou Gelnarovou o kuchařském umění našich babiček.

Staré tisky se objevily i ve studovně. Jednalo se o nejstarší knihy v držení havířovské knihovny, např.faksimile Kodexu Vyšehradského a Velislavovy Bible, pařížský zlomek Dalimilovy kroniky, latinsko-německá Bible z r. 1726 atd. a byly určitě lahůdkou pro široký okruh čtenářů. Jinou lahůdkou byla beseda Literatura v počítačových hrách s překladatelem Janem Netoličkou, Piškvorkiáda nebo sestavování jídelníčků podle doktorky Cajthamlové.

Nechybělo ani každodenní předčítání dětem, které jim mělo ukázat, že i čtení může být velká zábava a legrace. Např. po čtení pohádky Jak pejsek s kočičkou pekli dort si děti připravily a nazdobily dortíky, Pohádka o zmrzlinové chaloupce inspirovala k přípravě zmrzlinových pohárů. Největší úspěch měla povídka Šimka a Grossmanna Můj první mejdan, po které následovala barmanská show našeho čtenáře a zároveň studenta hotelové školy. Ten při ní namíchal koktejly všem 94 přítomným dětem a vytvořil tak svůj osobní rekord v počtu umíchaných nápojů během 10 minut.

Klub maminek

Tečku za Týdnem knihoven udělal DIKNIBÁS (divadlo, knihy, básníci). Bylo to v sobotu 6. října v sále Základní umělecké školy L. Janáčka, kdy se ve čtyřhodinovém programu představili havířovští literáti, herci a hudebníci. Celá řada vystoupení vyvolávala výbuchy smíchu a veselí. Ani tentokrát nechyběly dobroty a sladkosti z kuchyně našich literátů a na závěr oslav to byla opravdu knihovnická bašta, jak uvedla jedna naše knihovnice a organizátorka Jindra Zlámalová.

Dana Kochová

Obsah

 

SKIP