BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní technická knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

TÝDEN KNIHOVEN

Spolu s valnou hromadou a Nocí s Andersenem největší akce SKIP v letošním roce

V kraji Vysočina

Do Týdne knihoven se v letošním roce v kraji Vysočina zapojilo více než čtyřicet knihoven. A to od těch v malých obcích kolem tisícovky obyvatel (Česká Bělá, Okrouhlice nebo Štoky) až po knihovny v pěti největších městech kraje (Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a Pelhřimov). V Dobroníně se dokonce zapojila i knihovna školní.
Všechny knihovny v kraji se v rámci tématu "Knihovnická bašta" přiklonily k možnosti "knihovnického jídla", pochutnání a připravily celou řadu akcí sestavených do podoby jídelního lístku plného specialit, lahůdek a minutek. Pořádalo se velké množství různých literárních, vzdělávacích, divadelních a informační chuťovek, dezertů, předkrmů, delikates i třešniček na dortu.

Kromě běžných akcí jako je registrace zdarma, den otevřených dveří, internet zdarma, amnestie pro zapomnětlivé čtenáře, prodej vyřazených knih apod., probíhalo mnoho zajímavých akcí. Bylo vyhlášeno několik literárních a výtvarných soutěží, proběhlo mnoho tematických besed i knihovnicko-informačních lekcí pro mateřské a základní školy a instruktážních kurzů práce s PC, on-line katalogem a databázemi pro různé skupiny uživatelů, konaly se výtvarné dílny pro děti i dospělé, soutěže pro děti (pro jednotlivce i celé třídy a školní družiny) či pohádková divadelní představení pro děti.

V rámci letošního motta byla snad v každé knihovně výstava nových knižních lahůdek, výstavka kuchařek či receptů, předkládaly se recepty na dobré jídlo od čtenářů čtenářům apod. V knihovně v Pelhřimově dostávaly děti jako odměny ve vědomostních soutěžích recepty pohádkových bytostí na pohádkové dobrůtky. Ve Velkém Meziříčí měla největší ohlas ochutnávka "Pamlsky mlsných knihovnic", kdy knihovnice v pondělí, středu a pátek upekly sladký a slaný dezert a nabízely spolu s recepty čtenářům. A jeden z nich se dostal díky jejich čtenářce dokonce až do pražské restaurace Savoy, kde byl ochutnán a zařazen na skutečný jídelní lístek!
Dále probíhaly besedy se spisovateli pro děti i dospělé. Petra Braunová besedovala s dětmi o své zbrusu nové knížce Ztraceni v čase (Moravské Budějovice), v Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou si se čtenáři povídal Michal Viewegh, v Jihlavě besedoval Jiří Zachariáš ke 100. výročí skautingu nad knihou Stoletý hoch od Bobří řeky, v Třebíči, Jihlavě a Humpolci vyprávěl Arnošt Vašíček o tajemství Ďáblovy bible a ve Žďáře nad Sázavou a Kamenici nad Lipou zase děti besedovaly s ilustrátorkou Renátou Fučíkovou. Ve Světlé nad Sázavou proběhl ve spolupráci s ženskou věznicí literární večer "Hrátky s pohádkou". Děti zde předvedly parodii pohádky "O perníkové Popelce", přednášely básně ze své vlastní tvorby a dramatický kroužek z věznice na oplátku předvedl pohádku "Ošklivé káčátko".

Noc v knihovně strávily děti ve Světlé nad Sázavou, v Dobroníně strávily večer a noc se Spejblem a Hurvínkem a v Ledči nad Sázavou dokonce s lovci mamutů. Prvňáčci se pasovali v Chotěboři a v Kamenici, v rámci Velkého říjnového společného čtení se četlo v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě, kde četli dokonce herci Horáckého divadla.

Provázkiádu uspořádaly knihovny ve Ždírci nad Doubravou, v Dobroníně a v Humpolci. V Humpolci to bylo ale v trochu pozměněné podobě. Nenavazovaly se totiž provázky, ale "knížky přátelství". Vznikl tak řetěz složený z malých papírových knížek, do nichž čtenáři a přátelé knihovny vepisovali svá křestní jména.

V rámci Týdne knihoven se uskutečnilo též mnoho výstav. Mezi ty nejzajímavější patří jihlavská výstava "Krajina za školou - včera a dnes", která byla prezentací projektu studentů Obchodní akademie a Státní jazykové školy v Jihlavě spolu se školou ve Zwettlu v Dolním Rakousku. V Novém Městě na Moravě to byla výstava "Děvčata z pokoje č. 28, L410, Terezín". Výstava, která velmi citlivě zpracovávala téma děvčat žijících v ghetttu, byla doprovázena unikátním obrazovým materiálem.

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě zahájila Týden knihoven velkou akcí "Knihovna na ulici", v rámci které přímo na ulici a ve vestibulu knihovny představovala služby, které nabízí. Snahou knihovny bylo poskytnout lidem bohatý program, jehož cílem bylo nejen poučit, ale i pobavit. Součástí programu byla spousta her, literárních kvízů, testíků, úkolů a pohádkových křížovek pro malé i velké, bylo možné si zakoupit vyřazené časopisy z fondu knihovny a také knihy z Edice Vysočiny, byly k prohlédnutí různé druhy speciálních dokumentů, bylo možné napsat nebo namalovat, co by nemělo chybět v nové knihovně, seznámit se s databázemi a vyhledávacími službami nebo nabídkou vzdělávacích programů apod.

Týden knihoven v kraji Vysočina se určitě vydařil. Svědčí o tom i počty nově registrovaných čtenářů, počty návštěvníků i výpůjček, které byly ve většině knihoven vyšší než loni. Ať se tedy vydaří i Týden knihoven příští!

Mgr. Veronika Peslerová

Obsah

 

SKIP