BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Strakonice

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

DĚTI (NE)ČTOU

Odkaz Jaroslava Foglara

K 100. výročí narození Jaroslava Foglara připravil Klub dětských knihoven severní Moravy (KDK SKIP 10) ve spolupráci se Sdružením přátel J. Foglara (SPJF) tříměsíční soutěž o životě a díle tohoto autora. Do soutěže se přihlásilo 16 čtenářských klubů ze 14 knihoven (Bystré hlavy, Noční můry, Létající krysy, Těšínská kvítka, Havířovští sokolíci, Šumbarská smečka, Knižníci, Devatenáctka, Rezaté klíče, Krnovská klíšťata atd.). Asi 500 dětí vyhledávalo odpovědi na soutěžní otázky a získávalo tak kartičky s názvy foglarových knih, které si následně lepilo do hracích karet. Kromě toho si čtenářské kluby připravovaly své vlastní aktivity, o nichž pak podávaly měsíční hlášení. A že bylo o čem psát.

Chata

Četly se "foglarovky", pořádaly se besedy a výstavky o autorovi, někteří vyráběli ježky v kleci, luštili hlavolamy na čas, učili se poznávat rostliny a zvířata. Ti nejaktivnější pak prožívali dobrodružství v tajemných sklepeních starých domů, navštívili kostel Sv. Jakuba a dozvěděli se mnohé zajímavé věci ze života Jana Tleskače, stavěli Chatu v Tajemném zákoutí, otvírali studánky, opékali buřty apod.

Úžasní byli Knižníci ze Šumperka, kteří si založili a vedli kroniku, pro lepší komunikaci si vytvořili webové stránky, přemluvili paní ředitelku šumperské knihovny, aby jim uvolnila jednu sklepní místnost, kde si udělali klubovnu a dokonce si založili svůj časopis. Právem tak získali první místo a s ním knižní poukázky v hodnotě 4 000,- Kč. Výborná byla i Devatenáctka z Prosetína, jejíž aktivita strhla další dětské i dospělé čtenáře, takže v celém Prosetíně se četly "foglarovky". Devatenáctka obsadila druhé místo, vyhrála knižní poukázky v hodnotě 3 800,- Kč a už se těšila na společný tábor ve Svratouchu.

Kanoe

Třetí místo si vybojovala Těšínská kvítka z Městské knihovny v Českém Těšíně a získala tak poukázky v hodnotě 3 000,- Kč. Zkrátka nepřišly ani ostatní kluby. Díky grantu Ministerstva kultury ČR, finančnímu příspěvku Svazu knihovníků a informačních pracovníků i darů SPJF a Knihservisu si ceny odnesli všichni.

Celá soutěž byla ukončena "bojovkou" Hon na Širokka, a to v sobotu 9 .6. 2007 v Havířově. Zúčastnilo se jí asi 70 dětí ze 6 knihoven, které změřily své síly v Zátoce smrti, u Černé vody, s Uctívači ginga, se šamanskou při poznávání rostlin, atd. Získaly tak zprávu o tom, kde se nalézá tajemný Širokko s ježkem v kleci či některé relikvie Rychlých šípů (Vontská kronika, vlajka, deník J. Tleskače). V urputném klání nakonec zvítězili bojovníci z Havířova. V Havířově zůstal i ježek v kleci a s ním titul Velký Vont. Široka totiž dopadl a přemohl nejmladší člen hry - druhák Radim Novák.

Věříme, že se hra dětem líbila a že se začnou chovat podle zásad, které ve Foglarových knihách nalezly.

A ještě jedna skvělá zpráva!!! Klub Knižníci neskončil, ale přihlásil se do SPJF a ve své činnosti pokračuje.

Dana Kochová

Obsah

 

SKIP