BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Národní knihovna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

ROZHOVOR

Jaké to je být novou předsedkyní

Václava VyhnalováS Václavou Vyhnalovou (V), předsedkyní jihočeského regionálního výboru SKIP, hovoří za redakci Ladislav Kurka (R)

R: Jaké to bylo převzít funkci po paní Wimmerové? Byla to velká odvaha?

V: To víte, že ano, taky jsem se dost dlouho bránila a doufám ve vydatnou pomoc ostatních členek regionálního výboru.

R: Budete měnit některé postupy, akce, tradice jako nová předsedkyně?

V: Není důvodu zasahovat do úspěšné činnosti, stylu a tradic.

R: Jak tedy funguje Váš regionální výbor, když budete pracovat beze změn?

V: RV začal pracovat brzy po valné hromadě, už 21.3. Je v něm 9 členů jako dříve a samé ženy také jako dříve: místopředsedkyně PhDr. I. Treybalová, hospodářka L. Švíková, kronika M. Hejnová, spolupráce se Spolkem pro obnovu venkova J. Kostková a D. Wimmerová, zastoupení v sekci veřejných knihoven SKIP D. Wimmerová, aktualizace www stránek J. Hladíková - při každém jednání regionálního výboru si stanovíme, kdo má jakou konkrétní akci či projekt na starosti, někdy zveme k jednání i jihočeské zástupce v sekci vzdělávání SKIP (PhDr. Z.Hájkovou) nebo v zahraniční komisi (P.Pokornou) apod.

R: Jak často a kde se scházíte?

V: Náš RV se schází průměrně 5x ročně, místo setkání určujeme podle situace -většinou v JVK v Českých Budějovicích, protože tam je nejlepší dopravní spojení ze všech koutů jižních Čech. Pokud je zrovna někde něco zajímavého (čerstvě rekonstruováno, zajímavá výstava apod.) nebo se tu má připravovaná akce odehrávat, sejdeme se tam.

R: Jak velká je regionální organizace?

V: Má 127 individuálních a 57 institucionálních členů ze všech okresů Jihočeského kraje (České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor) a ještě z okresu Pelhřimov, který dnes administrativně patří do kraje Vysočina.

R: Víte, že máte jedno prvenství?

V: Kdo? Snad ne já!

R: Ale ano. Jste předsedkyní RV pracující ze všech předsedkyň a jednoho předsedy RV v nejmenším místě a "nejmenší" knihovně. Planá nad Lužnicí má jen 3000 obyvatel a Vaše knihovna necelých 20 tisíc svazků. Kdy jste si začala se SKIPem?

V: Ve SKIP jsem od roku 1996, do letošní valné hromady jsem pár let byla vedoucí jihočeského Klubka, protože mne nejvíce baví práce s dětmi. Ale dlouhodobě do sebe vstřebávám SKIPové aktivity, ať už na domácí půdě nebo i za hranicemi - měla jsem štěstí, že jsem díky SKIPu absolvovala týden na stáži ve Vídni, v době, kdy se začalo se stavbou nové budovy městské knihovny a rok nato jsem cestovala do východomaďarského města Nyíregyháza na výroční konferenci Spolku maďarských knihovníků, což byl též zajímavý zážitek.

R: A čím jste odstartovala ve své nové funkci?

V: Autokarovým zájezdem členů regionální organizace na Slovensko, s mezipřistáním ve vsetínské knihovně.

R: Napíše někdo o zájezdu do Bulletinu SKIP?

V: Ano, o příjemné zážitky se dělíme moc rádi!

R: Řada RV oceňuje knihovníky, starosty i jiné osobnosti. V Praze uděluje RV každý rok jednomu knihovníkovi titul Pražský knihovník. Vy máte v jižních Čechách Librosaura. Už se o něm mluvilo v rozhovoru s paní Wimmerovou před dvěma lety. Jak vůbec Librosaurus vypadá?

V: Tak se Vy i čtenáři podívejte.

R: Řekla jste, že zůstáváte u tradičních akcí. Které to letos jsou?

V: Je jich dost, až dost. Kromě zájezdu to byla koncem května západočesko-jihočeská Literární Šumava - tentokrát ve Stříbře a okolí, v září bude Malé podzimní setkání - letos v Kaplici, Co venkovské knihovny umějí a mohou - letos v Havlíčkově Borové (toto je akce Sekce veřejných knihoven - i když se na ní podílí členky naší regionální organizace), Vesnice roku a hlavně soutěž Knihovna roku 2007. Klubko mělo v únoru v Jindřichově Hradci "Setkání s loutkou", připravilo pro zájemce začátkem června textilní dílnu v Dačicích, dále plánuje další "spanilou jízdu" a podzimní setkání. Ale ono to zase není všechno tradiční. Jihočeská regionální organizace SKIP (hlavní podíl má D.Wimmerová a V.Doskočilová) připravuje na srpen setkání seniorů do Pelhřimova, protože "okres Pelhřimov" stále patří do "jihočeského SKIPu" - program se bude odehrávat na Pelhřimovsku a Jindřichohradecku - senioři budou mít příležitost v rámci programu nahlédnout do "knihovnické kuchyně" dvou aktivních seniorek - Anděly Tomanové (Želiv) a Mileny Kodýmové (Jarošov nad Nežárkou) - to je jedna novinka, a druhou bude účast našich knihoven na nové akci vyhlášené předsednictvem VV SKIP - Den pro dětskou knihu.

R: Tak to je porce. To bude vyžadovat spoustu Vašeho volného času. Co na to rodina?

V: Ta si zvykla. Mám muže s pochopením, dokonce umí občas do práce pro SKIP zapojit i své kolegy. A z mých tří dětí dvě starší (dcera a syn) studují vysokou, takže nejsou moc doma, a když jsou, tak třeba vytvoří pohádkové bytosti při Noci s Andersenem, případně pomohou jinak. 12letý syn je zvyklý chodit za mnou do knihovny a tam si číst nebo využívat počítač.

R: A jak to funguje v knihovně?

V: V plánské knihovně jsme dvě a mám chápavou kolegyni, která mne v případě potřeby obětavě zastoupí. Patří jí velký dík!

R: Zbývá Vám ještě čas také na Vaše koníčky? A jaké to jsou?

V: Práce v knihovně a pro SKIP mne baví, tak nevím, jestli to není také koníček. Ráda navštěvuji koncerty, divadla a výstavy, hlavně v Praze, kde žije maminka. Přehlcenou hlavu "léčím" v plánských lesích. Jen na knížky mi většinou nezbude tolik času, kolik bych si přála. Ale takový je už život.

R: Tak Vám děkuji za rozhovor, za Vaši cestu do Prahy, abychom mohli rozhovor uskutečnit, a také za občasné příspěvky do Bulletinu SKIP, z nichž jeden - neplánovaně - vychází v tomto čísle.


Obsah

 

SKIP