BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

1
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Ilustrační foto

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

ATLAS

Gladiátor pro primátora - nový kinosál v Mostě

Situaci s končící smlouvou o pronájmu Kina Kosmos vyřešila Městská knihovna Most a včera promítla v nově vybudovaném kinosálu v přízemí knihovny oscarový film z roku 2000 Gladiátor v hlavní roli s Russellem Crowem.

Projekce se zúčastnil primátor města Most ing. Vlastmil Vozka, pro kterého bylo zprovoznění kinosálu velkým překvapením. "Radnice si otázkou kina v Mostě láme už dlouho hlavu a vy jste mě teď opravdu hodně překvapili," řekl po pár minutách primátor, který přišel do knihovny na domluvenou pracovní schůzku s ředitelem knihovny a netušil, že knihovna si první promítání šetřila právě na jeho návštěvu.

Knihovna se rozhodla nečekat na vyřešení situace a nový kinosál vybudovala svépomocí. Knihovna konala namísto nářků, že to či ono nejde. Zrepasovaly se dva promítací širokoúhlé přístroje Meopta 5XB včetně nejmodernějších snímačů zvukové stopy, vybudovala se promítací kabina, instalovalo plátno i opona, oživil se dvoukanálový zvukový systém o výkonu 2000 W a v hobbymarketech nakoupeným obložením se upravily stěny sálu. Největším problémem bylo zatemnění, aby velkými okny do sálu nepronikal ani nejmenší paprsek, obzvláště když do oken na západní straně budovy svítí zapadající slunce.

Jako zcela neopodstatněná se ukázala prognóza, že přestěhování kina by představovalo velikou finanční zátěž. Největším položkou bylo pořízení koberce na pódium, ostatní náklady byly v řádu tisícikorun. Obrovský kus práce odvedl Zdeněk Bartoníček, vedoucí technik Kina Kosmos, a zaměstnanci údržby knihovny.

Kapacitou 130 míst je kinosál zcela ideální pro produkce klubových art filmů, ale dočasně by zde bylo možné promítat i filmy komerční. Velikost sálu a plátna, akustika i sedačky odpovídají požadavkům. Zrekonstruované podium umožňuje pořádat i jiné akce, nejen schůze a přednášky, ale i menší hudební produkce, dětská představení či komorní představení. Přilehlá parkoviště u knihovny jsou dostačující, stejně tak šatny a sociální zázemí v přízemí knihovny. Nedostatkem je nemožnost občerstvení pro návštěvníky.

Otevření nového kinosálu v knihovně tedy představuje jistotu, že ani v případě avizovaného ukončení provozu v areálu Kosmos koncem roku nezůstane Most bez pravidelného kina.

Ing. Tomáš Ondrášek


Obsah

 

SKIP