BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

1
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Ilustrační foto

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

DĚTSKÉ ČTENÁŘSTVÍ

Noc s Andersenem

Dobrá věc se podařila - dětská knížka zvítězila

Doporučení redakce: přečtěte si, co napsaly Buchlovanky!

V pořadí sedmá společná pohádková Noc s Andersenem přinesla letošnímu ročníku štěstí, nedošlo k žádným úrazům, jen v Mladé Boleslavi se při chatování dětí spustil bezpečnostní alarm... V našem registračním protokolu je registrováno 590 čtecích a spacích míst - jen ze čtyř míst hlásili, že pro nemoc dětí či organizátorů museli akci zrušit nebo přesunout na jiný termín (Plzeň-Doubravka, Záměl, Bělá pod Bezdězem, Hořice). Naopak v Jaroměřicích, i přes vážné onemocnění knihovnice, rozhodla paní místostarostka, že noc bude. A mnohde ji budou ještě pro velký zájem dětí v nejbližší době opakovat.

Nocovalo se v 1 slovinské knihovně, 30 polských bibliotékách a 65 slovenských knižniciach a školách, v průběhu Noci s Andersenem se uskutečnilo několik výměn (např. v Javorníku usoudili, že "noc se stává evropskou, rozhodli jsme se, že část noci strávíme v polské knihovně v Paczkowě"; 10 dětí z Polska nocovalo v Petřvaldu), česko-polsky se hovořilo nejen v Českém Těšíně (ve Wroclawi "dzieci zaśnely bardko pózno, poniewadź se bawily wspaniale"), slovensko-maďarsky v Štúrove, znakovým jazykem se dorozumívali v Praze 5-Stodůlkách...

Zprávičky stále docházejí a počty účastníků upřesňujeme, u dětí se čísla o mnoho nezmění, počty organizátorů však ještě vzrostou... A už dnes víme, že pohádkovou noc strávilo v knihovnách, školách, domech dětí, družinách, hasičských a turistických oddílech, infocentrech či nemocnici celkem minimálně 19.449 dětí a 3192 dospělých organizátorů, účinkujících, starostů, poslanců, spisovatelů, herců, lékařů... Na dětský hospic v Malejovicích vybráno 16.093,50 Kč; vyrobeno 6 panenek pro UNICEF v Krnově a 34 v Doksech. V Lysé nad Labem probíhá sbírka na dětský domov v Milovicích nad Labem, protože jsou solidární s dětmi, které nemají maminky a tatínky, kteří by si s nimi četli a povídali o knížkách. A jinde zase pozvali děti z dětského domova (např. z Plumlova do Babic)...

Evidujeme návštěvu více než 60 starostů a primátorů (např. v Letovicích při reji svatojánských broučků a berušek byl starosta převlečen za kmotříčka Broučka), nepočítáme obecní zastupitele, poslance, hasiče, policisty, hvězdáře, astrology, ředitele škol a knihoven, např. generální ředitel Národní knihovny v Praze Vladimír Ježek, četl pohádky dětem v Jeseníku. Ze spisovatelů jmenujme paní Danielu Fischerovou, Ivonu Březinovou, Petru Braunovou, Sandru Vebrovou, Janu Eichlerovou, Alenu Bartošíkovou, Martinu Drijverovou, Zdenku Blonskou, Hanu Koškovou, Ruženu Anďalovou, Betku Verešpejovú, Evu Kopúnkovou, Arnošta Goldflama, Tomáše Janovice, Petra Kukala, Jozefa Zrneka, Petera Gajdošíka, Pavola Paulendu, p.Pajonka... snad jsme na nikoho nezapomněli. Z dalších profesí jmenujme ředitele pražské zoologické zahrady Petra Fejka, herečku Evu Kavanovou z Ostravy, Petra Berku z rádia Impuls, zpěváka Václava Neckáře, a herce českých divadel opravdických i loutkových.

Kromě dosud žijících osobností do knihoven a škol dorazili i duchové spisovatelů - Hans Christian Andersen více než 70x (... kráčel Mladou Boleslaví, kde upoutal pozornost občanů města, v Trmicích měl pan Andersen první tanec s pohádkovými krasavicemi), Josef Lada 107x (když dětem v Paskově oznámili, že Lada přece jen přijde, holčička s vykulenýma očima sdělila: "Ale ten je přece mrtvý?! Nebo ne?") Dětem v Třinci se podařilo přivolat pana Andersena a paní Astrid, společně s nimi pak oslavili jejich krásné narozeniny.

Z pohádkových postav jsou hlášeni sultán solimánský, orientální a břišní tanečnice, egyptské mumie, několikrát Harry Potter, v Košicích Janko Hraško, Malý princ, dvě včelky Máji, 18 Večerníčků (Domažlice), víly, strašidla, 22 pohádkových postav v Sepekově, 40 škriatkov a 6 bosoriek v Svite, motýlia víla v Martine, tajemný mnich v Bechyni, v Českém Dubu Zdislava, Karolína Světlá s manželem, Václav Havel a Bedřich Smetana, dále Božetěch Všepřečet z Národní knihovny v Kralupech nad Vltavou, v Kostomlatech duch Bojínek, Leontýnka, ježibaba, rytíř Brtník, Bílá paní, do Českého Těšína přišla víla Knižněnka se svými skřítky Nezbedníčkem, který v noci míchá evidenční lístky, Lenoškou, který polehává po regálech, Všeználkem, který vše zná a Kutílkem, který po nocích gumuje knížky po nezbedných čtenářích. A nejen v Chodově 8 čarodějnic... Polykači ohně byli nejen v Racibórzu, pohádky četly zvečera ještě 3 babičky z Klubu dobré pohody v Boru. Na čtení pohádek jsou přece babičky nejlepší. V Petrovicích u Karviné nikoho nenapadlo, že paní učitelky s paní knihovnicí se promění v cirkusové artisty, ale sukces byl úžasný! Strašidelný duch navštívil mnoho míst (výskyt např. v Čáslavi), Miedzybrodzie Bialskie hlásí "dobrého duszka Fillipka., bezhlavé rytíře, rozprávkové dedušky, rytíře se sekerou, kozly, v Kraslicích vodil děti po knihovně duch komorníka, v Písku zase vysloužilý voják za zpěvu jarmarečních písní chodil s dětmi po městě... .

Bivojka

Letos poprvé si nocležníci mohli vybrat, na jaké téma pohádkovou noc uspořádají, a podle hlášení víme, že kreativita a nápaditost organizátorů nezná mezí. Jen posuďte sami: Nejméně na 105 místech se malí účastníci mohli setkat s příběhy a pohádkovými ladovskými postavičkami, s Mulisáky, mnoha a mnoha kocourky Mikeši, Nácíčky, Chytrými kmotrami liškami, čarodějnicemi Kanimůrami, princeznami Ankami a draky Kabrhály, v Lobzech i s módní přehlídkou bubáčků a hastrmánků. V Charvátech místostraosta obce dorazil v převleku Mulisáka a před stezkou odvahy dětem přišla zahrát dokonce místní dechová kapela Verovanka.... Ve Veselí nad Moravou "Ladův obraz Dětské hry na jaře naši spáči ztvárnili živě. Měli jsme všech 22 postav v dobovém oblečení, starý vozík s panenkou, dřevěného koníka, psa, houpačku, dokonce i špačka, v pozadí kulisy, jen místo slepice stál plyšový kohout."

Nelze spočítat na kolika místech slavili narozeniny Astrid Lindgrenové, výpočty napovídají 73 míst, ale číslo není konečné, kam všude přišla Pipi Dlouhá Punčoška, Karkulíni, Lotky, Emilové nezbedové... V Nové Včelnici pro Pipi společně upletli (a stále pletou) punčochu, všichni si ji namalovali.

Na mnoha čtecích místech zase spolu s hrdiny knih Jaroslava Foglara pořádali lov na bobříky, v Šumperku ulovili 426 knihovnických bobříků!, pro ZŠ Trávníčkova Praha 5 byl nejtěžší bobřík mlčení, někde zase vytahovali ježka z klece (Lipník nad Bečvou a jinde), v Petřvaldu byl živý! ježek v kleci nakrmen cvrčky, litvínovským dětem budou sponzorští ježci v kleci připomínat kouzelný foglarovský večer.

Kromě již tradičních nočních návštěv hřbitovů (Rožmitál pod Třemšínem), kostelů a far (Katovice) či zámků (Hradec nad Moravicí) a muzeí (Muzeum modelové železnice v Trmicích, Český Těšín, Mohelnice), evidujeme exkurzi do vyškovské a děčínské zoo, do noční pekárny v Rajnochovicích, do klatovského podzemí, návštěvu nočního divadla v Čáslavi, v Novém Jičíně výstup na kostelní věž,... v Duchcově, Chodově u Karlových Varů a jinde zapisujeme pozorování hvězd, poznávání souhvězdí, návštěvy hvězdáren a planetárií, pozorování hvězdářskými dalekohledy... V Kardašově Řečici navíc vypustili meteorologické balónky s pozdravy.

Speciální pozornosti se těšily zprávičky o návštěvách a aktivitách hasičů a členů policie, např. z Roztok píší: "O bezpečnost po silnici krátce před půlnocí se postarala Policie ČR, měli jsme doprovodné vozidlo! Překvapení proběhlo opět v režii místních hasičů. Jen si to představte - půlnoc, řeka Berounka na svém klidném a širokém úseku nad roztockým jezem, na břehu ohně...po hladině se na pramici přibližuje tajuplná postava...ano, byl to sám H.Ch. a připlul poděkovat dětem za loňská přání, která mu poslaly po vodě v lahvích.....

A v Ostravě-Porubě: "Navštívili nás psovodi policie ČR, kteří nám předvedli ve venkovních prostorách výcvik služebních psů včetně fingovaného napadení. Přestřelka byla divoká. Psovodi se svými psy přilákali diváky z širokého okolí." V Dobříši zase po besedě se šesti horolezci zdolaly děti horolezeckou stěnu.

V tomto ročníku poprvé jsme se pokusili v jeden kouzelný večer číst také společnou knihu - na návrh nakladatelství Fragment, které připravilo dvě z letošních společných soutěží, volba padla na Šarlotinu pavučinku. A už nyní víme, že se četla o půlnoci na více než 72 místech (nechyběla ani slovinská Radovljica) první kapitola této knížky. A jak píše Frýdlant v Čechách: "Radost mi udělali i v nakladatelství Fragment. Když jste napsali, že bychom společně měli číst Šarlotinu pavučinku, mailem jsem je požádala, zda by mi ji nestihli do pátku poslat (psala jsem v pondělí). Ve středu jsem už knížku měla a v Noci jsme si z ní mohli nejen číst, ale i se do ní na památku podepsat." Soutěž připravilo i nakladatelství Brio a Čtisibrýl Ušatý vymyslel tak zapeklitou otázku, že dodnes čeká na odpověď... Na Slovensku nakladatelství Slovart darovalo knížky pro všechna slovenská místa. A Spolok knihovníkov pomohl s odesláním balíčků stejně jako SKIP ČR. Děkujeme!

I letos měli možnost děti i dospělí účastníci společně chatovat, jen škoda, že: "nebyla chyba ve spojení, ale ve vulgaritě... Nahlédla jsem do tří chatovacích místností, možná to bylo již pokročilou noční hodinou (kolem 1 hodiny v noci), ale vulgarismy se to tam jen hemžilo..." - píší Jinačovice . A je to škoda, vždyť každoročně je o internetový "pokec" velký zájem a programátoři vše zvládli bez technických problémů, za což moc a moc děkujeme! Z Prešova hlásí, že v duchu tematiky večera: stredovekými sa stali aj naše komunikačné možnosti... teda nestali, ale tvárili sme sa, že stali, lebo sme dočista zabudli, na naše kolegyne a decká na pobočke a vobec sme im nezachatovali že ako sa majú... "

V průběhu večera a noci bylo nově zasazeno či vytvořeno 221 pohádkovníků. Pomyslný pohádkový les se utěšeně rozrůstá, čítá více než 700 stromečků. Ve Vsetíně zasadili 13 pohádkovníků, " Rozpravkovnik" z papiera mají nejen v Kežmaroku, kde jednotlive listky a kvietky znamenaju rozpravky od Andersena, v Peruci zasadili pohádkovníky dva a zlomili jeden rýč. A v Ostravě mají místo pohádkovníku neplechovník.

A po dobré práci a hezkém čtení přichází na řadu i pohoštění...

Dort

Kromě desítek buchet, koláčů, bábovek, perníkových medailí, pohádkových dortů, dortíků z cukrárny, dortu Harryho Pottera, koblížků, valašských regálů, vanilkových rohlíčků ochutnaly děti buchty Andersenovy maminky v Plané nad Lužnicí, čokoládový dort od paní starostky v Zelenči, ve Vratimově dětem upekla dort paní Ladová, v Sokolově vařili mls pro kocoura Mikeše, v Mladé Boleslavi děti obdivovaly a snědly dorty z pohádkových knížek se záložkou z pendreku, jinde byl připraven sendvič a lá Řbitov zviřátek. V přípravě dobrot se střídaly maminky, paní učitelky, knihovnice i kuchařky školních jídelen, které se snažily trumfnout nejnápaditější pomazánkou (v Žihli zvítězila mrkvovo-jablečná). Uskutečnilo se několik soutěží o nejkulatější koláč, o nejnakynutější buchtu, o nejperníkovější perník, menu v Havířově tvořila: švédská borůvková polévka, australský ovocný salát, japonská rýžová směs, americký hamburger, africké obilné placky, oblibě se těšily i nepečené moučníky, např.Goethovy koule. Byly snědeny stovky, ba tisíce chlebů, vypity hektolitry minerálky a kakajíčka, uvařeny kotle čaje pohádkového, knihovnického, protistrašidlového. Pojídaly se špagetové večeře (Český Dub), v Břidličné usmažila jedna maminka řízky s bramborovou kaší pro všechny, v Lysé nad Labem měli na středověké hostině pečená kuřata, která jedli rukama. Sepekov hlásí kuřecí prsíčka na grilu, dětské šampaňské a dort schovaný do staré truhly. V Poříčí nad Sázavou večeřeli ve sborovně, jinde zase byli v restauraci (Louny a Štúrovo), na mnoha místech vyřešili otázku stravování opékáním špekáčků u táboráku či pečením toustů a samozřejmě, jak jinak, v Sedlčanech nechybělo 60 hermelínů Pepa a 60 Lučin. V Domažlicích soutěžily děti v pojídání perníčků z perníkové chaloupky a v Úpici se řídili heslem: co si navaříš, to si také sníš...

Konalo se několik ohňostrojů a minimálně 36 lampiónových průvodů, speciálně v Noci vyšlo číslo časopisu Andersenův nočník, v Havířově se uskutečnila cesta kolem světa za jedinou noc. Uskutečnilo se několik módních přehlídek a desítek bálů i karnevalů, za všechny jmenujme kloboukový bál v Lounech, ples upírů v Tlumačově, konal se také punčochový bál, děti se naučily tančit valčík, wals i letkis, polku tančili v Charvátově, papučová diskotéka byla provozována ve slovenském Tisovci. Taneční víkend s Andersenem si prodloužili v Loučovících. Ve Rtyni v Podkrkonoší i Kunovicích a dalších místech čarovali kouzelníci.

Triko

Na počest Noci s Andersenem otevřeli zrekonstruované půdní prostory v DDM v České Skalici a v Milovicích na párty oslavili rozšíření knihovny o jednu místnost, pan starosta slavnostně přestříhl stužku. V knihovnách i školách vzniklo mnoho básní, vydaly by na samostatnou sbírku veršů. V Týnci nad Sázavou byly vypuštěny duhové bubliny ze 150 bublifuků, aby si udělali nádherný duhový svět... .A jak píší z Předměřic nad Labem - nehádali jsme se a všichni jsme táhli za jeden provaz... Snad tato slova potvrdí i 590 čtecích míst naší letošní sedmé pohádkové Noci s Andersenem, rekordní a letos i mediálně slavné. Za což moc děkujeme! Vám všem více než 20 tisicům přátelům knih pro děti! A jak píše Iva Vávrová z Rychnova nad Kněžnou: "... knihovníci jsou stejně fakt dobrý, když dokážou rozpoutat mezinárodní čtecí epidemii... "

"To nezvyklé ticho mezi knižními regály je teď trochu zvláštní: dětské hlasy zmizely a knihy se opět pohroužily do ticha v napjatém očekávání, kdy je zase něčí zvědavá ruka uchopí a slavnostně pípne kód čtecího zařízení na počítači" - hlásí Josefův Důl.

A jen neskromně si zbývá přát, aby i v příštím roce mohla ožít další pohádková noc, jak píší z Jinačovic: P.S:

NOCOVÁNÍ SE NÁM POVEDLO MOC,

UŽ TEĎ SE TĚŠÍME NA PŘÍŠTÍ NOC.

ZASE SE NÁM SPLNÍ SEN

A PŘIJDE SÁM PAN ANDERSEN...

 


Obsah

 

SKIP