BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2006

Aktuální číslo Archiv Obsah

Ilustrační foto

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

INFORMAČNÍ SERVIS

Ladislav ZoubekNekrology - Vzpomínka na Ladislava Zoubka st. (27.5.1929 - 16.7.2006)

Čestný člověk, dobrý ředitel a uznávaná osobnost severočeského knihovnictví. Tak by se stručně dal charakterizovat bývalý ředitel Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem.Tak ho také viděli všichni, kteří měli to štěstí s ním pracovat. Měla jsem možnost se s ním poznat osobně až v roce 1987, kdy jsem nastoupila do knihovny. Ale vlastně jsem ho znala již dávno. Bylo to doslova z pověstí, které přesahovaly rámec knihovny. Ředitel, který vždy hájil zájmy zaměstnanců a dokázal vytvořit příjemné prostředí pro odbornou práci bez politického tlaku, a to v sedmdesátých letech nebylo vůbec jednoduché. Dokázal zaměstnat i "nepohodlné" tehdejšímu režimu. K tomu bylo zapotřebí velké osobní statečnosti a on ji rozhodně měl.

V ústecké knihovně byl ředitelem od října 1970 až do svého odchodu do důchodu v srpnu 1990. Za tu dobu se knihovna stala pod jeho vedením uznávanou odbornou institucí s celokrajskou působností. Měl řadu zájmů, zabýval se např. uměleckou knižní vazbou a byl členem děčínského symfonického orchestru.

To, že na svého ředitele bývalí zaměstnanci nezapomněli, bylo vidět na oslavách 60. výročí trvání ústecké knihovny. Každý z přítomných, kdo s ním pracoval, mu chtěl stisknout ruku a přivítat se s ním. Všichni jsme si ho vážili pro jeho osobní vlastnosti, odborné znalosti a schopnost vést kolektiv pracovníků velké knihovny.

Alena Kysilková


Obsah

 

SKIP