BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2006

Aktuální číslo Archiv Obsah

Ilustrační foto

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

3M

 

Kamarádka knihovna - rok první

Kamaradka knihovnaSvaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a jeho Klub dětských knihoven vyhlásily soutěž o nejlepší knihovnu pro děti (= oddělení pro děti ve veřejné knihovně) s názvem Kamarádka knihovna. Odbornou garanci nad soutěží převzala Národní knihovna ČR, generálním partnerem je řadě knihovníků dobře známá firma 3M. Generální partner se od počátku účastní přípravy soutěže, přebírá na sebe část jejích nákladů i práce (propagace, dárky pro děti, odměny v nemalé hodnotě pro vítězné knihovny atd.). Záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo kultury ČR.

Cílem soutěže je především propagace knihoven, zejména pak jejich oddělení pro nejmladší, mezi dětmi. Jedním z kritérií je totiž jakési "hlasování" dětí z obce/města o knihovně. Proběhne formou udělování vysvědčení knihovně. To mohou vyplnit jak čtenáři, tak nečtenáři (do 15 let), kteří se ovšem do knihovny dostaví. Za odevzdání vyplněného vysvědčení na ně bude čekat malá odměna (zajišťuje firma 3M) a ještě možnost být ve skupině mimořádně odměněných cca 30 dětí na konci konkrétního ročníku soutěže. Postupující pokles zájmu o četbu v populaci mohou zastavit nebo zbrzdit právě děti. Mezi nimi je třeba čtení a knihy propagovat v prvé řadě. Jak knihovny dokážou zaujmout nečtenáře, kteří je přijdou navštívit, to už bude jen a jen na nich.

Dalším cílem je samozřejmě opravdu soutěž mezi odděleními pro děti veřejných knihoven. Kromě výše uvedeného "čtenářského" byla vybrána kritéria kvality práce, jež by se v knihovnách měla měnit, zlepšovat a rozvíjet. Vodítky k jejich stanovení byl standard VKIS, počínající benchmarking v českých knihovnách, stanoviska pracovnic oddělení pro děti v KDK i zahraniční praxe. Soutěžící knihovny budou moci porovnat své výkony s ostatními, nejen s vítěznou Kamarádkou knihovnou, protože bude postupně stanovováno pořadí v soutěži. Definitivního vítěze vybere pětičlenná porota, která navštíví několik nejlepších knihoven v dubnu a květnu příštího roku.

Slavnostní vyhlášení a odměnění Kamarádky knihovny, tedy nejlepší knihovny pro děti za rok 2006, proběhne 1. června 2007 v Zrcadlové kapli Klementina současně s pasováním rytířů Řádu krásného slova a vyhodnocením další etapy projektu Kde končí svět.

Kolik bude knihoven, které se zapojí do soutěže? Které se nebojí porovnat své kvality s ostatními? Které se nebojí názoru dětí z obce? Které budou ochotny o hlasy dětí "bojovat"? O tom i o dalších zajímavostech soutěže budeme průběžně informovat čtenáře Bulletinu SKIP. Vše o soutěži se dozvíte také na stránce: http://www.kamaradkaknihovna.cz/

Zlata Houšková


Obsah

 

SKIP