BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2006

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

INFORMAČNÍ SERVIS

LITOMYŠLSKÁ KNIHOVNA SLOUŽÍ SVÝM ČTENÁŘŮM JIŽ 115 LET

115 let je v lidském životě úkaz zcela mimořádný. 115 let existence kulturního zařízení je také úctyhodný výkon. Zvláště, když uvážíme politické a ekonomické poměry naší společnosti ve 20. století.

Městská knihovna Litomyšl si 115. výročí svého založení připomíná v červnu tohoto roku. Na počátku jejího založení stáli studenti, plni plánů a elánu. Podařilo se jim přesvědčit litomyšlskou společnost i Radu města Litomyšle, že taková instituce ve městě chybí. Následovaly peněžní a knižní sbírky a hledání knihovníka, který by půjčování knih zajišťoval dobrovolně a rád a s nárokem na minimální odměnu. A pak se zahájila činnost veřejné knihovny v Litomyšli. Podle dobového tisku patřila k největším na severovýchodě Čech. Rostl její fond i počet čtenářů, vystřídali se zde další knihovníci. Přinejmenším připomenutí si zaslouží Antonín Brachtl, absolvent litomyšlského gymnázia, a Jaromír Metyš, osobnost, která se do historie města zapsala hned v několika směrech. Oba nadstandardně pečovali o knihovnu a zlepšovali její služby.

I dnešní litomyšlské knihovnice se snaží, aby "jejich" knihovna byla institucí, kam obyvatelé Litomyšle a širokého okolí chodí rádi. Nejen půjčovat si knihy a časopisy nebo vyhledávat informace na internetu. Chceme být místem, kam se chodí za zábavou, ale i poučením. Za úsměvem a vlídným slovem. Za porozuměním...

A tak pořádáme přednášky, exkurze, literární procházky, výtvarné a literární soutěže, nonstop čtení, průvod městem, pasování prvňáčků, besedy s autory knih, promítání snímků zmizelé Litomyšle...

A hlavně nasloucháme svým čtenářům, radíme jim a pomáháme...

Snažíme se, aby si cestičku do knihovny našli všichni, od nejmenších až po ty nejstarší.

A děkujeme všem, kteří nám pomáhají a drží nám palce. Hlavně v tom, abychom se po 80ti letech dočkali rozšíření našich prostor a snad později i celkové rekonstrukce budovy.

Kulturní instituce, jakou knihovna je, si to bezesporu zaslouží. A její čtenáři také.

PhDr. Jana Kroulíková


Obsah

 

SKIP