BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2006

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

DO RÁMEČKŮ

Solidarita

Poprvé píši příspěvek do našeho Bulletinu. Nikdy jsem neměla ten správný důvod napsat. Všechny akce, které pořádá naše knihovna, dělají i jinde, běžná knihovnická práce se také neliší od ostatních, Prostě nic výjimečného, co by stálo za zveřejnění. Až nyní, kdy naši kolegyni Danu Turkovou, jinak knihovnici Městské knihovny dr. Josefa Palivce ve Zbirohu, postihl zničující požár, při kterém lehl popelem veškerý její majetek včetně právě zakoupeného bytu. Stačil pouze jediný e-mail po linii plzeňského SKIPu a zvedla se mohutná vlna knihovnické solidarity, troufám si říci, že z  celé České republiky. Snad první zareagovali členové VV SKIPu, kteří právě zasedali v Náchodě a mezi sebou vybrali částku 3.750,- Kč. Po zveřejnění čísla bankovního účtu paní Turkové zasílali stokorunové i tisícové částky jak jednotliví knihovníci, tak celé knihovny (např. Náchod, Cvikov, Dobrovice, Slaný, České Budějovice, Chotoviny ...).

Samozřejmostí byly příspěvky z naší rokycanské knihovny, z knihoven okresu i nejbližšího okolí: ze Studijní a vědecké knihovny z Plzně, ze Starého Plzence, z Domažlic, knihovníci z knihovny Západočeské univerzity poskytli finanční pomoc dokonce několikrát. V hotovosti se sešlo přes dvanáct tisíc korun, bankovním převodem téměř šedesát tisíc korun.

Nesmím zapomenout i na pomoc materiální: na množství nového nádobí, ručníků, povlečení, lůžkovin a malých pozorností od upečené bábovky po plyšová zvířátka. Častokrát v uplynulých týdnech musel řidič našeho služebního vozu nakládat a vynášet do zbirožské knihovny nejrůznější zavazadla knihovnické pomoci. Ale byla to práce radostná a nadějná. Dnes je paní Turková z nejhoršího. Dostali náhradní byt a nastaly více méně běžné starosti se zařizováním nové domácnosti. Sama přiznává, že kdyby nebylo nezištné a hlavně rychlé knihovnické pomoci, šlo by to stěží.

Tato událost mě přesvědčila o tom, jak je naše profese nesmírně solidární a ochotná pomoci, i když oplýváme značně omezenými prostředky. Díky všem!!!

Jana Aubrechtová, Městská knihovna Rokycany

V roce 2006 získaly cenu Biblioweb za nejlepší webovou prezentaci tyto knihovny:

Knihovna města Plzně
http://www.kmp.plzen-city.cz/

Kategorie specializovaná knihovna a knihovna v obci nad 35.000 obyvatel

Zvláštní cena za přístupnost pro zrakově postižené

Městská knihovna Ústí nad Orlicí
http://www.knihovna-uo.cz/knihovna/

Kategorie obcí od 15.000 do 35.000 obyvatel

Městská knihovna Dačice
http://www.mkdac.cz/

Kategorie obcí do 15.000 obyvatel

Městská knihovna Česká Třebová
http://knihovna.ceska-trebova.cz/

Cena veřejnosti podle hlasování na http://www.ecolib.cz/biblioweb2006/

V roce 2006 získaly ceny Inforum tyto instituce

Gemerská knihovna Pavla Dobšinského v Rožňavě

za přístup na on-line katalog a prezentaci čtenářského konta pro registrované čtenáře prostřednictvím mobilních zařízení.

Univerzitní knihovna Bratislava

za knihovní pas pro čtenáře i zaměstnance

Národní knihovna ČR, Moravská zemská knihovna, Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity

za zpřístupnění prvé části digitálního archivu.

Ústav pro českou literaturu AV ČR

za Českou elektronickou knihovnu


Obsah

 

SKIP