BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2005

Aktuální číslo Archiv Obsah

Borová

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

TÝDEN KNIHOVEN

Jak probíhal - V PRAZE (Tradičně i nově)

Co bylo letos na akcích, které Městská knihovna v Praze připravila pro veřejnost, tradiční? Především přesvědčení o tom, že má smysl znovu a znovu oslovovat veřejnost a informovat ji o tom, že (veřejné) knihovny jsou tu pro všechny a mají stále co nabídnout. A tak se tradičně četlo, samozřejmě letos zvláště z Babiček, babičkám, s babičkami., soutěžilo i besedovalo.

Malá soutěž "Kousek Prahy procházkou s literární ukázkou" byla připravena pro malé i velké a spojila pátrání po autorech připravených citátů s přesunem účastníků mezi třemi pobočkami knihovny, a to s tradičním výsledkem: desítky nadšených soutěžících a několik šťastných uštvaných knihovnic.

Tradiční beseda s velmi netradiční osobností "Praha bláznivá" nabídla všem účastníkům neopakovatelné setkání s moudrou, bystrou, elegantní a všestranně obdivuhodnou spisovatelkou Lenkou Reinerovou. Její vlastní vyprávění i následující živá diskuse s ní umožnila všem přítomným zapřemýšlet znovu o tom, kdo nejlépe naplňuje představu o velkých, možná největších Češích.

A co bylo úplně nové? Akce "Sedmi statečných aneb Možná přijde i .". Knihovníci z Městské knihovny v Praze se rozhodli, že zkusí přesvědčit známé osobnosti veřejného života o tom, aby svůj vztah ke knihovně dali najevo tím, že si na pár desítek minut stoupnou "za pult". Podařilo se, a tak se překvapení čtenáři mohli setkat s tvářemi známými z televizní obrazovky (ředitel Botanické zahrady UK, Václav Větvička i se svým zástupcem, televizní "rosnička" Taťána Míková aj.). Velmi zajímavé pro všechny zúčastněné bylo i setkání starostů Prahy 2, Basche a Prahy 11, Šorfové se čtenáři a návštěvníky knihoven. Vzhledem k tomu, že nešlo jen o zdvořilostní setkání se zdravicí, ale o skutečnou práci za pultem, nadšení byli nakonec opravdu všichni.

Dozvuky letošní kampaně České televize "Největší Čech" zpracovala MKP zase trošku jinak - akce "Žili blízko nás" je zaměřená na spolupráci veřejnosti s knihovnou a naopak. Výsledkem by měly být časem mapy, do nichž se postupně zanesou "hlášení čtenářů" o tom, jaké významné osobnosti žily v okolí knihovny. Předpokládá se, že tato akce bude dlouhodobá a výsledkem by jednou mohlo být zvláštní mapa okolí všech knihoven sítě MKP.

Závěrečnou akcí připravenou v MKP v rámci Týden knihoven 2005 byl přímý přenos rozhlasového pořadu ČRo 2 Praha - "Tobogan". Zajímaví a příjemní hosté, dobře naladěné publikum v sále a problematika čtení, knihoven a Týdne knihoven samotného, to vše společně v éteru, bylo velmi zdařilou tečkou za snahou vymyslet pro TK i trošku jinou akci, než na jaké už jsme zvyklí.

Jaroslava Štěrbová


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP