BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2005

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

TÝDEN KNIHOVEN 2005

Letos s mottem Velcí a malí Čechové

Týden knihovenJako jednotícího prvku letošního Týdne knihoven chceme využít motta Velcí a malí Čechové. Je zcela na úvaze jednotlivých knihoven, zda tohoto motta využijí a jak to udělají. Téma dává nepřeberné množství možností: od tradičních besed (o významných osobnostech literatury, hudby, filozofie, politiky..., a to na úrovni národní, regionální či místní), přes přiblížení významných osobností prostřednictvím větších komponovaných pořadů, konferencí, soutěží, výstav, publikací až po osobní setkání s "velkými Čechy". Téma lze pochopit také jako setkání (soutěžení, besedování, společné akce...) velkých (= dospělých) Čechů a malých Čechů (dětí); je možné se zamyslet také např. nad budoucími "velkými" Čechy (zajímavé výsledky a úspěchy místních studentů v nejrůznějších oblastech). Můžeme se dokonce zamýšlet nad otázkou, kdo je Čech, a pojmout téma multikulturně, nebo si připravit co chtějí "malí" Češi sdělit svým "velkým" Čechům a pojmout akci jako setkání (Hyde Park) s představiteli města či obce. Lze také celý program Týdne knihoven zaměřit na konkrétní osobnost.

Tímto mottem se samozřejmě mírně odkazujeme k proběhlé anketě Největší Čech. Ponechme prosím stranou úvahy o jejím komerčním charakteru, podléhání cizím vlivům, neobjektivnosti atd. - lze předpokládat, že sdělovací prostředky (zvláště ČT) budou na toto mediálně vděčné téma slyšet a že bychom toho mohli využít ve prospěch knihoven.

Chceme také připomenout jedinou ženu, která se ve zmíněné anketě dostala do první desítky - Boženu Němcovou. Rádi bychom, aby Velké říjnové společné čtení bylo zahájeno četbou z Babičky, která byla poprvé vydána před 150 lety a stále úspěšně setrvává se svými čtenáři. Připomeňme si, že v loňské anketě o nejoblíbenější knihu se Babička dostala na 5. místo (= druhá nejoblíbenější česká kniha).

Motto Týdne není žádné dogma; vítáme aktivity i těch knihoven, které budou pořádat akce zcela jiné. Přesto se - zejména pro média - osvědčuje ten pověstný "společný tah na branku".

Vladislav Raška


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP