BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2004

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

Týden knihoven

IV. ROČNÍK PROVÁZKIÁDY

Jsou jisté věci, které jsou předem odhadnutelné. Vezměte si např. takový hokej. Dvě skupiny dobře živených a přeplacených chlapů předvádí hospodskou rvačku o kus tvrzené pryže a její přemístění do prostoru ohraničeného několika trubkami a sítí. Výsledek je předem jasný. Buď zvítězí jedni, nebo druzí, nebo nikdo. Zúčastnění však na tom vždycky vydělají. A ne málo.

Vezměte si na druhé straně, třeba provoz veřejné knihovny. Kolik neznáma a tajemna obestírá tuto instituci. Knihovny sice existují již pár tisíc let, ale dennodenně vystupují ze včerejška, aby čelily úkolům zítřka.

Provoz knihovny je však pro knihovnice a knihovníky lahůdkou, takže si pro svoje povyražení a zpestření návštěvy svých čtenářů tu a tam ještě něco vymyslí. Třeba Provázkiádu. Když jsem o tom poprvé slyšel od svého dobrého přítele a kolegy, tak jsem mu řekl: "No prima, to máš z toho, že piješ špatné víno! Potom máš takové šílené nápady!" On se usmál a naznačil mně, že špatné víno nepije, ale je zvědav, jak si s tím jako celostátní koordinátor poradím.

No, reakce byly natolik subtilní, že ctěný SKIP Bulletin by musel být tištěn zeleným písmem na zeleném papíře, abych se odhodlal je napsat.

Faktem je a zůstane, že pro Provázkiádu se nadchla spousta lidí. Přicházejí do knihovny s vlastním provázkem, s psaníčkem pro paní knihovnici. Za čtyři roky se někteří už naučili svazovat dva provázky tak, že drží u sebe. Postojí a rádi promluví o tom, co čtou, co zásadně nečtou, a že je škoda, že se do knihovny dostává málo peněz.

Po několika ročnících jsem si myslel, že tak jako Provázkiáda připlula neznámo odkud, zase zmizí. Ale nemizí, drží se při životě a její každoroční výsledky o tom mluví jasně a jednoznačně.

Pokud si ještě pamatujete, tak Provázkiáda byla nesena myšlenkou, aby svázané provázky byly v Bruselu dříve než naše země.

Situace je po čtyřech ročnících následující:

Ročník počet
knihoven
počet
registr.
čtenářů
počet
provázků
počet
metrů
2001 95 - 23.387 11.693,5
2002 49 115.875 11.749 5.874,5
2003 57 95.211 15.674 7.837
2004 49 78.548 9.219 4.609,5

Počet registr. čtenářů je číslo udávající počet čtenářů registrovaných v knihovně, nikoliv pro Provázkiádu. Uvedené hodnoty jsou aktuální pro 11.X.2004 7.00.

Všechny výsledky a údaje, doručené včas, jsou na adrese www.knihovna.cz/provazek.

A to nejdůležitější na téměř závěr. Letošních 4.609 a půl metru, celkem již pár pídí za 30 km, nás přiblížilo na cestě z Prostějova do Bruselu až do Rousínova.

Vidíte, tedy čtete, kolik překvapení a tajemností skrývá provázkiáda, to ten výše zmíněný hokej je úplná nicka bez půvabu, překvapení a vnitřního étosu.

Q@knihovna.cz

 


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP