BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2004

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

Týden knihoven

KNIHOVNICKÝ HAPPENING

Po několika dnech přeháněk a zimy, které pořadatelům 6. knihovnického happeningu dělaly starosti, se 1. října nad podhorským městem Semily rozzářilo slunce. Účastníky přijíždějící z celé republiky vítal v knihovně Krakonoš, o kterém se všichni domnívali, že krásné počasí vyčaroval. Jako vstupenku rozdával knihovníkům pytlíčky s voňavými bylinkami, které semilské knihovnice celé léto sbíraly a sušily.

Na zahradě knihovny mezi výstavou svařovaných objektů Petra Paneva se jako typické krajové občerstvení podávalo krkonošské kyselo a bramboráky. V doprovodném programu byla připravena pracovníky Informačního centra procházka městem, v muzeu výstava 140 let knihovny v Semilech a výstava malíře Jiřího Hrušky v okresním archivu. A samozřejmě prohlídka knihovny. Knihovníci (tedy spíše knihovnice), kterých se sešlo na 200 z celé republiky, si prohlédli knihovnu, měli možnost poznat se, popovídat a vyměnit si zkušenosti.

V 15 hodin účastníky přivítal na městském stadionu starosta města Semily Ing. František Mojžíš, náměstek ředitele Krajské knihovny v Liberci Mgr. Robert Horan a ředitelka Městské knihovny v Semilech Miroslava Vrbenská. Diváky rozezpíval Dětský pěvecký sbor Jizerka Semily v replikách krkonošských lidových krojů. Další program moderovala "kněžna Libuše", která vystoupila z živého obrazu znázorňujícího vznik městského znaku s postavou jelena. Potom již nastoupilo ve stylizovaných historických kostýmech 8 družstev v zábavné soutěži na téma Staré báje a pověsti. V krátkých humorných scénkách představili knihovníci pověsti svého kraje.

Dalším úkolem bylo hádání názvů pověstí z předneseného textu. Veselo bylo při trojboji, kdy soutěžící odváželi na saních do horské knihovny balík knih znázorňující uloveného divočáka. Z titulů museli sestavit smysluplnou větu. Třetím úkolem bylo uhodnout historickou postavu, která měla vztah k městu Semily. Domnívali jsme se, že je to těžká otázka, ale knihovníci prokázali, že jsou "dobří" i ve znalostech historie. Na závěr soutěžící, ale i někteří další účastníci, předvedli mimo soutěž věštbu budoucnosti knihovnictví. Rozhodování měla porota velice těžké, ale nakonec rozhodla, že putovní džbán Svazu knihovníků a informačních pracovníků si odneslo družstvo Českého Těšína, kde se bude konat happening příští rok.

Další program se po západu slunce přesunul do Kulturního centra Golf, kde bylo připraveno pohoštění. V 19 hodin zhlédli účastníci v našem kraji úspěšnou hru N. Nosova - Modrý model (parodie sovětské hry o pionýrech) v podání divadelního spolku Beznaděj z Benešova u Semil. Potom následovala beseda a autogramiáda s režisérkou a spisovatelkou Věrou Šimkovou-Plívovou žijící v blízké Chuchelně. Konal se i křest její knihy Divizna - Vlčice, kterou vydala Městská knihovna v Semilech k letošnímu životnímu jubileu paní režisérky. Závěr večera patřil country skupině Johnnie Walker Band, která hrála k poslechu i tanci do pozdních hodin.

Druhý den odjeli někteří účastníci do Liberce na prohlídku Krajské vědecké knihovny. Měli tu vedle nabídnuté exkurze po prostorách nové budovy také možnost zhlédnout praktickou ukázku práce s dětským čtenářem. Paní Hana Langrová s dětmi předvedla pásmo o K. J. Erbenovi a jeho Kytici. Severomoravští účastníci zase navštívili v doprovodu části semilských knihovnic Český ráj. Ti, kteří přijeli v pátek později, si prohlédli ještě knihovnu a výstavu v muzeu v Semilech.

Přestože happening v Semilech zajišťovalo jen 7 knihovnic, snažily se připravit jej tak, aby byli všichni spokojeni a odjížděli s tím, že chvíle strávené v Semilech je obohatily o nové zkušenosti a hezké zážitky. Velký dík patří všem, kteří při tom pomohli. Finančně na akci přispělo především Město Semily, regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků Libereckého kraje a místní firmy a podnikatelé. Těšíme se zase na další setkání v Českém Těšíně!

Svatava Hendrychová

Stalo se už v naší knihovně Říčany každoročním zvykem, že Týden knihoven zahajujeme návštěvou knihovnického happeningu. A tak nás pět vyrazilo... A nelitovaly jsme. Knihovnice v Semilech nás vřele uvítaly a pohostily. Jejich kyselo a bramboráčky i další pochutiny neměly chybu.

Následovalo knihovnické klání, kde v různých soutěžích nakonec zvítězilo družstvo z Českého Těšína. Takže příští rok, hurá tam! Jedním bodem programu bylo i poutavé vyprávění režisérky a spisovatelky Věry Šimkové - Plívové. Ta s námi pak i vydržela do nočních hodin tančit. Náš obdiv patřil její vitalitě.

Druhý den jsme navštívily knihovnu v Liberci. A naše milé kolegyně z Moravy nás svezly autobusem až do Prahy.

Jediné, co nás udivilo, byla malá účast diváků. Takováto akce, která se připravuje celý rok, a je na ní určitě co k vidění, by si zasluhovala více pozornosti. Tak snad v Českém Těšíně se nás sejde více....

A. Šafránková

 


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP