BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2003

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

Noc s Andersenem v knihovně Dittrichova (převzato z Informačního bulletinu Městské knihovny v Praze, zvláštního čísla "Noc s Andersenem"/2003)

Knihovna Dittrichova se poprvé zapojila do Noci s Andersenem. Vše vypuklo v pátek 28. března 2003. Již před 18. hodinou přichází první děti s rodiči. Jsou ověšení spacími pytli, karimatkami či matracemi. Začíná budování ložnice v dětském oddělení a za půl hodiny je připraveno 18 postýlek, které zatím obývají jen plyšoví pejsci, tygříci a medvídci. Jejich malí majitelé se teple oblékají a obouvají - čeká je totiž večerní hra v blízkém Emauzském opatství! Venku se tiše stmívá a teplý jarní vánek nás hladí po tvářích. Vcházíme do Emauz a poznáváme našeho průvodce tímto místem - bratra Jeronýma. Zavede nás do klášterní kuchyně přímo na místo, kde se odehrála slavná pověst O čertu-kuchaři z Emauz, kterou nám sám přečetl. Každý dostal malý obrázek emauzského čerta. A přichází chvíle, kdy se celá Rajská zahrada benediktinského kláštera a emauzský chrám se svými věžemi ponoří do tmy. Děti i dospělí vstupují do této tmy a ticha doprovázeni světlem svící ve svých rukou i na kamenné dlažbě. Ze stěn k nám mluví nádherné malby a v cíli cesty na každého čeká malé Benediktovo poselství.

Vracíme se do knihovny a posílíme se teplým čajem a chleby s pomazánkou. Hned poté celá knihovna ožije hrami, soutěžemi, hádankami a pohádkami. Pořádně si zakřičíme při hře zvané Zvěřinec - najednou je v knihovně 28 zvířátek v sedmi druzích, které se navzájem hledají. Ve hře Parlament se hlasuje pro H. Ch. Andersena. Jedna z hlasovacích otázek byla: "Vyrostl z ošklivého káčátka klokan?" Služba na internetu hlásí, že je stejně živo v i ostatních asi 150 "spících" knihovnách po celé naši zemi. Zasíláme hádanku spícím sesterským pražským knihovnám a luštíme tu jejich. Ke zklidnění nás pak dovede předčítání z knihy Kluk s míčem od Daisy Mrázkové. Paní spisovatelka a ilustrátorka bydlí nedaleko naší knihovny a v květnu oslaví 80. narozeniny. Pro každého našeho nocležníka napsala osobní pozdravení i s malým obrázkem medvídka Flóry ze své knihy.

Ve 23 hod. je připraven starý diaprojektor a promítání Andersenových pohádek tento den zakončí. Půl hodiny po půlnoci osmnáctka dětských nocležníků usíná. Je obklopena spoustou pohádkových i skutečných postav, zvířaty, květinami, letadly, auty, hrady, zámky, hlubokými lesy a vším dalším, co je ukryto v knihách blizoučko jejich hlav. Sladkou, dobrou noc v knihovně! A je tu sedmá hodina ranní 29. března a všechno zase ožije! Posnídáme výborné koláče a jedna maminka nás naučí veselou jarní písničku. Stihneme i několik her. V 8:30 hod. již nakukují do dveří rodiče a my víme, že 1. ročník Noci s Andersenem v knihovně Dittrichova míří do finále.

Světlana Šafářová, pobočka Dittrichova, OK 1,2,3

Polička je město malé,
ale hradby jsou tu zachovalé.
Na ně přišla v dnešní noc
Bílá paní pro radost.
Ostatních zážitků bylo také dosti,
ale už je po slavnosti.Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP