2


2016

 

SKIP v akci

Noc s literaturou

Muži čtou!

Ve středu 11. května 2016 se konal jubilejní, 10. ročník populárního literárního happeningu Noc literatury. Přestože začal v Praze, od roku 2010 se díky iniciativě Českých center koná také na řadě míst po celé Evropě a od roku 2013 díky spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků také na řadě míst České republiky (v roce 2013 osm měst, 2014 dvacet čtyři měst a letos se četlo už na 35 místech ČR). Literatura se tak stává na jeden večer celorepublikovým a celoevropským fenoménem.

Muži čtou

Ambicí projektu je představovat návštěvníkům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí. Na různých místech města během jednoho večera čtou známé osobnosti ukázky ze zajímavých knih. Trojí atraktivitou projektu, tedy spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace pořadatelé usilují o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost.

Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově se k této významné literární akci připojila podruhé. Programu jsme dali podtitul "Muži (nejen) čtou", protože jsme se chtěli pokusit vyvrátit mýtus, že čtení knih je doménou žen, a samotné přednesy úryvků jsme obohatili hudbou.

V souladu s ambicemi projektu - představovat literaturu na netradičních místech - jsme pro letošní rok zvolili kapli sv. Anny na Dukelské ulici ve Vyškově. Díky vstřícnosti správce tohoto objektu - Muzea Vyškovska - jsme se v hojném počtu (bezmála 50 návštěvníků) sešli ve společnosti evropské literatury.

Úryvky z knih, které si mohou čtenáři vypůjčit v naší knihovně, přečetli Vyškované Petr Muzikář (Katja Kettu, Porodní bába), Alexandr Novák (Erri de Lucca, Boží hora), Dalimil Ševčík (Alain Mabanckou, Prasklej sklenička), Eda Bösser (JornLier Horst, Na zimu zavřeno) a host z Národního divadla v Praze, herec Igor Bareš (Kim Leine, Proroci z fjordu věčnosti). Dalimil Ševčík navíc proložil mluvené slovo tóny své harmoniky. Celým pořadem nás provázel knihovník Jan Řezníček.

Na pódiu, ale také v hledišti bylo mnoho mužů. Doufejme, že se nám je podařilo přivést k literatuře nejen na tento podvečer. Již dnes přemýšlíme o účasti v 11. ročníku Noci literatury v květnu 2017. Možná to pro tentokrát bude Dámská jízda.

Zdeňka Adlerová

Patologie, výslechová místnost i 18. poledník.

4. ročník Noci literatury na Vsetíně proběhl opět na netradičních místech. Vsetínská knihovna se už počtvrté připojila k celorepublikovému projektu noci literatury. I na těch nejméně uvěřitelných místech tak zaznívala druhou květnovou středu současná evropská literatura.

Skupina posluchačů i předčítajících protagonistů (cca 40 osob) se sešla v 18.00 hodin před Masarykovou veřejnou knihovnou Vsetín na Dolním náměstí a vyrazila do městského parku na místo, které protíná 18. poledník. Zde přečetla první ukázku z knihy Ódinovo dítě autorky Siri Pettersenové z Norska vsetínská divadelnice Renata Trličíková. Počasí přálo a skupina se v rozkvetlém slunném podvečeru vydala do vsetínské nemocnice. Tady je přímo na oddělení patologie čekal primář oddělení patologické anatomie Petr Mičulka, který spolu s tiskovou mluvčí nemocnice Lenkou Plačkovou přečetl další ukázku. Posluchači se dostali do lehce depresivního, ale bezesporu přitažlivého prostředí plného zkumavek, laboratorních nástrojů, skalpelů a nechyběl ani pitevní stůl.

Další zastávkou k přečtení ukázek pak bylo vsetínské oddělení Policie ČR, kde už účastníky přivítal jeho tiskový mluvčí a preventista Vladislav Malcharczik. Kromě přečtení ukázky představil Malcharczik prostory výslechové místnosti a zodpověděl zvídavé dotazy návštěvníků. V ne zcela (pro čtení) typickém prostředí policie pak ještě zazněla slovenská ukázka z knihy Piata loď autorky Moniky Kompaníkové v podání knihovnice Magdy Goláňové. S policií se za putující skupinu rozloučil pedagog a divadelník Miroslav Urubek přečtením úryvku z knihy Sedm dobrých let izraelského autora Etgara Kareta." I pro mě je dnešní čtení nevšedním zážitkem. Možnost zprostředkovat nejžhavější novinky současné evropské literatury posluchačům v přímém kontaktu na opravdu neobvyklých místech se nenaskytne každý den" svěřil se pedagog Masarykova gymnázia Vsetín a člen Divadelního souboru Jana Honsy v Karolince.

Noc literatury vyvrcholila v již pro kulturu typičtějším prostředí hudebního klubu Tři opice. Zde se přidalo ještě na dalších třicet milovníků nejen literatury, ale i osobité hudby slezské písničkářky Beaty Bocek, která literární večer ve Třech opicích doprovázela spolu s dalšími hudebními kolegy. Ve Třech opicích zahájila čtenářský maratón pedagožka a divadelnice Dagmar Pavloušková úryvkem z knihy Lala polského autora

Jaceka Dehnela. Ukázku z finské knihy Porodní bába autorky Katji Kettu přečetla mezi hudebním vsuvkami i Beata Bocek a posledním čteným textem letošní Noci literatury na Vsetíně byla ukázka z knihy Prasklej sklenička, kterou napsal francouzský autor Alain Mabanckou, v podání Miroslava Urubka.

"Letos jsme vybrali místa spojená s tajemstvím, zločinem, která jsou lehkou předzvěstí letošního knižního veletrhu v Praze zaměřeného na severskou literaturu. Moc děkujeme partnerům akce - Vsetínské nemocnici a.s., Policii ČR, interpretům, kteří četli ukázky a postarali se o hudební doprovod, a také všem účastníkům. Opět vytvořili úžasnou atmosféru, díky které se Noc literatury 2016 stala skvělým kulturním a literárním zážitkem v přátelském a příjemném duchu" zhodnotila akci ředitelka knihovny Helena Gajdušková.

Nezbývá, než se k tomuto hodnocení připojit. Knihy, které byly (moc dobře) vybrány do letošního ročníku Noci literatury hlavním organizátorem - Českými centry, jsou k zapůjčení ve vsetínské knihovně. Už teď se těšíme na další ročník.

Katka Janošková

 

RSS
    SKIP