4


2013

 

Atlas

Pirátská loď a grafity v petřvaldské knihovně!

Často se říká, že dobrá kniha vezme čtenáře tam, kde ještě nikdy nebyl. Pravidelné čtení přináší větší klid a moudrost. Co však udělat, abychom do knihovny přiměli chodit lidi, kteří tam ještě nikdy nebyli?

Pokud nevychováme čtenáře mezi dětmi, nemůžeme přemýšlet o čtenářské a i vzdělané budoucnosti. Oblast, kde nejvíce pociťujeme absenci čtenářské aktivity, je oblast dospívající mládeže. Jinými slovy řečeno, teenageři k nám chodí pouze, nemají-li zrovna jiný přístup k internetu, ti uvědomělejší pro doporučenou četbu. Dětské oddělení je určeno dětem, ty zde chodí rády a často trávit volný čas. Je však smutné, že děti, které dětské oddělení knihovny navštěvovaly rády, po dosažení určitého věku z velké části do knihovny přestanou chodit.

Alespoň tak jsme to pociťovali v naší knihovně. Jak tuto situaci změnit? Nápady byly, jen šlo o to, dát jim nějakou formu, nějaký rámec. Tohoto nesnadného úkolu se ujala paní Marta Kačorová, která je známá mnoha skvělými proměnami obytných prostor v pořadu Bydlení je hra. A protože jsme chtěli, aby i knihovna byla "tak trochu hra", nechali jsme se inspirovat piráty a najednou již nemáme dětské oddělení, ale moře (knih) s ostrovem a s pirátskou lodí. Kdo se podívá pořádně, uvidí i piráty, poklad a spoustu dobrodružství. Ani oddělení pro dospělé čtenáře nepřišlo zkrátka. Část regálů je zbrusu nových, originálně vyrobených z OSB desek, část jsou zrenovované dřevěné police z původního dětského oddělení. Dokreslují tak atmosféru prostoru, kde se setkává mladá generace s tou starší. Celý prostor knihovny je barevně sjednocený výmalbou a novým nátěrem regálů ve studovně.

A aby čtenáři v knihovně trávili více času, než je nezbytně nutné k vypůjčení knih, je potřeba, aby se v knihovně cítili jako doma. Je vcelku pochopitelné, že mladí lidé od cca 13 let se v dětském oddělení mezi Krtkem a vílou Amálkou cítí poněkud rozpačitě. Nejsou již malými dětmi a ani sebekrásnější pirátská loď je asi nenadchne. Knihy v dospělém oddělení je také zrovna ještě nelákají, aby mezi nimi pobyli. Nejsou totiž ještě ani dospělí. Vypadá to, že pro dospívající není v knihovně místo, které by je oslovilo, kde by rádi pobyli, které by si zasloužilo označení "cool". Proto jsme se rozhodli vybudovat právě pro věk teenagerů oddělení, které bude jednoznačně "cool". Stěny zde zdobí originální grafity, pohodlí zajistí sedací vaky a zábavu pak spousta knih a časopisů nejrůznějších žánrů.

Modernizace knihovny proběhla v rámci projektu "Kulturní pohraničí - vytvoření moderní kulturní infrastruktury v Jasienici a v Petřvaldě". Knihovna má plochu 237 m2 a je umístěna v prvním patře budovy Střediska kulturních služeb.

Lucie Šidlová a Monika Molinková

RSS
    SKIP