3


2012

 

Na zdraví!

Informační zdroje o zdraví a nemoci pro občana v Národní lékařské knihovně aneb Jak se dozvědět nejen o zdravém životním stylu...

Národní lékařská knihovna (NLK) patří k veřejným specializovaným knihovnám, jejich posláním je zajišťovat přístup k odborným zdravotnickým informacím. Získává a organizuje kvalitní a důvěryhodné klasické i elektronické informační zdroje a buduje z nich archivní i moderní informační fondy, které zpřístupňuje moderními službami odborné i laické veřejnosti. Doplňuje infrastrukturu zdravotnického výzkumu a odborného vzdělávání ve zdravotnictví. Knihovna je ze zákona [ČESKO, 2001] povinna zajišťovat rovný přístup ke všem veřejným knihovnickým a informačním službám.

Medicína, lékařství, zdravotnictví jsou definovány jako vědní obor, setkáváme se také s označením vědecká, klasická nebo konvenční medicína. Tradičně je vyžadován odborný, vědecky fundovaný postup ("lege artis"), což je také zakotveno v legislativě ČR. Náležitou odbornou úrovní (lege artis) se rozumí poskytování zdravotních služeb podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, při respektování individuality pacienta, s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti [ČESKO, 2011].

Získávání informačních zdrojů do fondů Národní lékařské knihovny je vymezeno okruhem lékařství a zdravotnictví. Jsou podchycovány zdroje o současném i dřívějším stavu poznání, rozvoji oborů, léčebných postupů a nových přístupech, o různých pohledech a názorech, a to bez ideologických bariér a dalších omezujících kritérií. Dále získává dokumenty zabývající se jak fyzickým i duševním zdravím a zdravým životním stylem naší populace, tak pozitivními a negativními faktory, které na ně mají vliv. Shromažďuje díla mající přímý a nepřímý vztah k otázkám aplikace daných disciplín či metod v lékařství a zdravotnictví a mající vztah k lidskému organismu, jeho vývoji, jeho stavu ve zdraví i nemoci a jeho léčbě. Zpřístupňuje kromě vědeckých a odborných dokumentů také populárně vědeckou a naučnou literaturu pro pacienty a širokou veřejnost.

Podpora zdraví

Knihovníci znají metodiku procesu zpřístupňování informací a disponují technologickými nástroji, mohou tak podpořit zvýšení informovanosti občanů ve zdravém životním stylu, zdravé výživě, zdravotní výchově, prevenci, první pomoci, sebepéči, řešení drobných problémů, péči o pacienta v domácnosti.

Informace v oblasti péče o zdraví mají velkou hodnotu nejen pro zdravotníky, ale stejně pro občany, laiky. Do této oblasti patří informace o nemoci i o zdraví. Již v roce 1986 byla uspořádána první mezinárodní konference podpory zdraví v kanadské Ottawě, jež přijala tzv. Ottawskou chartu podpory zdraví. Tato charta vymezuje podporu zdraví jako "proces, umožňující lidem zlepšit své zdraví a zvýšit kontrolu nad ním", čímž jsou vyjádřeny hlavní atributy podpory zdraví: vyšší aktivita a vyšší odpovědnost každého člověka ve vztahu k vlastnímu zdraví (WHO, 1986).

Také program WHO Zdraví 21 - zdraví do 21.století, vychází z předpokladů, že i zdraví ovlivňují lidé svým chováním. Mohou jej tedy vědomě podporovat a rozvíjet, anebo poškozovat svým zdravotně rizikovým chováním.

Knihovnicko-informační služby pro laiky v NLK o zdraví i nemoci

Z knihovnicko-informačních služeb Národní lékařská knihovna poskytuje laikům referenční služby (např. Ptejte se knihovny) a rešeršní služby, kdy využívá dostupných zdravotnických věrohodných zdrojů publikovaných pro laiky. Nalezené informace nemohou samozřejmě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.

Dokumenty obsahem určené laické veřejnosti jsou nejčastěji označeny v používaném odborném slovníku (Medical Subject Headings) heslem "populární práce". Informační prostředí Národní lékařské knihovny umožňuje kterémukoli uživateli přímé samoobslužné vyhledávání (www.medvik.cz/bmc/). Návod pro vyhledávání lze najít v Průvodci - Zdroje a služby Národní lékařské knihovny (http://www.nlk.cz/sluzby/pruvodce).

Prostřednictvím nabídkového menu webových stránek (http://www.nlk.cz/informacni-zdroje) knihovna nabízí přístup k vybraným tématům týkajících se zdraví a nemoci pro laiky.

Po rozkliknutí záložky "Informační zdroje" v hlavním nabídkovém menu se objeví položky, mezi kterými nalezneme "Zdroje o zdraví a nemocech pro občany". Tato položka odkazuje k tématům alternativní medicína, informace o zdraví a nemocech pro děti a mládež, nemoci a zdraví.

Téma "zdraví" přináší zdroje o zdravém životním stylu, zdravé výživě, zdravotní výchově, prevenci, první pomoci, sebepéči, řešení drobných problémů a péči o pacienta v domácnosti.

V tématu "nemoci" lze nalézt v abecedním řazení podle názvu nemoci její příznaky, léčení, doporučené postupy srozumitelné pro laiky.

Téma "informace o zdraví a nemocech pro děti a mládež" dovede uživatele k odkazům na zdroje určené věkové kategorii 0-18 let.

Heslo "alternativní medicína" v používaném odborném slovníku MeSH označuje dokumenty, které se podle dostupného českého třídění oblastí alternativní medicíny [KASAL, 2004] rozdělují do následujících skupin:

  • Alternativní medicína - nevylučuje, že alternativní postup může po dohodě s lékařem nahradit postup medicíny vědecké [KASAL, 2004 ]. Principy metod AM však odporují vědeckým poznatkům, jejich účinnost nebyla prokázána standardním vědeckým postupem a účinek má být zprostředkován duchovními nebo neznámými silami [HEŘT, 2010].
  • Komplementární medicína - nekonvenční postupy doplňující postupy vědecké medicíny.
  • Nekonvenční medicína - postupy "non lege artis" neprověřené podle pravidel klinického výzkumu.

V žádném případě však není doporučeno využívat informace z uvedených zdrojů jako náhradu za profesionální zdravotnické doporučení, diagnozu nebo léčbu.

V záložce "Informační zdroje" v hlavním nabídkovém menu lze také nalézt položku "Medicína v literatuře", která obsahuje seznam beletrie s lékařskou tématikou.

Zdravotničtí knihovníci působí v knihovnách a informačních střediscích zdravotnických a vzdělávacích zařízení. Primárním posláním je poskytovat přístup k odborným vědeckým zdravotnickým informacím odborné veřejnosti. Pravdou je, že tyto knihovny se poskytování odborných informací o zdraví a nemoci občanům, instruktivní formou s ohledem na uživatelskou "laickou"dostupnost", věnují zřídka [ANDRLOVÁ, 2011]. V Národní lékařské knihovně však občan - laik patří tradičně mezi uživatele.

Na závěr našeho sdělení bychom rádi upozornili uživatele, že jsme svou knihovnicko-informační profesí pouze zprostředkovateli mezi informací a koncovým uživatelem. Nalezené informace tedy nelze vždycky a beze zbytku chápat jako relevantní pro posouzení odborného postupu. Nemohou v žádném případě nenahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem. Národní lékařská knihovna nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné interpretace či aplikace informací obsažených v nalezených zdrojích.

POUŽITÁ LITERATURA:

ANDRLOVÁ, Anna. Informační gramotnost ve zdravotnictví: se zaměřením na rozvoj informační gramotnosti pacientů. Praha, 2011-08-15. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí diplomové práce Hana Landová.

ČESKO. Zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon). In: Sbírka zákonů. 2001. Dostupné z: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=51517&fulltext=&nr=257~2F2001&part=&name=&rpp=15#local-content.

ČESKO. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. In: Sbírka zákonů. 2012. Dostupné z: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=75500&recShow=30&nr=372~2F2011&rpp=100#parCnt

HEŘT, Jiří. Alternativní medicína a léčitelství - Kritický pohled. 1. vyd. Chomutov: Český klub skeptiků Sisyfos, 2010. Dostupné z: http://www.sysifos.cz/files/Alternativni_medicina_Hert.pdf.

KASAL, Pavel; ADLA, Theodor; JANDA, Aleš, et al. Evaluace zdravotnických informací pro veřejnost na českém webu. In: MEDSOFT2004: sborník příspěvků. Praha: Dům techniky ČSVTS, 1989-. 2004, s. 47-58.

KASAL, Pavel (ed.). Zdravotník a práce s informacemi. [Praha : Česká společnost zdravotnické informatiky a vědeckých informací, 2011]. 151 s. : il. ; 30 cm.

KERNOVÁ, Věra; KOMÁREK, Lumír. Co je podpora a ochrana zdraví: Zásadní dokumenty WHO, EU, MZ v oblasti podpory zdraví [online]. Praha: SZÚ, 2007.

LESENKOVÁ, Eva. Informační chování lékařských povolání ve vztahu k moderním knihovnicko-informačním službám ve zdravotnictví. Praha 2010. 142 stran. Disertační práce (PhD.). Vedoucí dizertační práce Milan Špála.

Patient information: Alternative medicine (The Basics). In UpToDate [online]. Amsterdam: WOLTERS KLUWER, 2012.

The Ottawa Charter for Health Promotion. First International Conference on Health Promotion, Ottawa, 21 November 1986 [online]. 1986 [cit. 2012-08-09]. Dostupné z: http://www.who.int/healthpromotion/conferences/previous/ottawa/en/index4.html

Eva Lesenková, Vladimíra Solová

 

 

RSS
    SKIP