BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

1
2006

Aktuální číslo Archiv Obsah

Rosteme s knihou

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Úvodník

V sedmdesátých letech bylo módní se zabývat prognózami typu Kdy začneme komunikovat s delfíny? Do kdy navážeme styk s mimozemskými civilizacemi? atd. Řada prognóz se týkala i budoucnosti knihoven. Většinou prorokovaly, že knihovny nepřežijí rok 2000. A vidíte, knihovny nejen přežily, u nás se i nové projektují a staví.

O to zajímavější bylo poslechnout si referáty o budoucnosti knihoven na semináři pořádaném VV SKIP v Náchodě. Nepřednášeli tu prognostici, ale ředitelé velkých knihoven. Jeden z nich se dokonce odvážil položit otázku, zda knihovny přežijí příštích deset let. Fundovaně doložil, jak se knihovny musí proměňovat, aby to dokázaly.

V rubrice Směr najdete článek Petry Jedličkové o informační návsi. Přemýšlel jsem, zda se v textu nemá objevit, že se úvahy týkají především odborných knihoven. Ale pod dojmem úvah o osudech knihoven za deset let si myslím, že by si článek měli přečíst všichni, a že by zde i ve zdánlivě odtažité problematice měli hledat podněty, jak reagovat na vývoj informačních technologií, který podstatně mění a ještě více bude měnit činnost knihoven v současném světě.

Protože knihovny přece přežijí, ne? Vždyť už i knihovna ve Zlaté Koruně má internet.

Ladislav Kurka


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP